Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sýpka se otevře možná už za dva roky

Moravská Agra začala ve Velkých Pavlovicích s opravami sýpky. Vznikne z ní hotel, restaurace či vinařské centrum

Vinařské prodejní centrum, kongresové prostory s kapacitou dvou set padesáti lidí, restaurace nebo hotel, do jehož útrob se vejde až stovka nocležníků. To všechno má vzniknout po nákladných opravách v budově tereziánské sýpky ve Velkých Pavlovicích, s nimiž před nedávnem začala společnost Moravská Agra.

„Začali jsme s bouracími pracemi, jež souvisejí s technologií, která se v budově nachází. To znamená, že pracujeme především ve vnitřních prostorách. Čeká nás také náprava stávajících dřevěných stropů a nosných prvků. Předpokládáme, že bychom sýpku mohli otevřít veřejnosti už v roce dva tisíce dvanáct,“ nechal se slyšet předseda představenstva společnosti Moravská Agra Lubomír Stoklásek.

Nedosáhli na dotace
Původně chtělo dát sýpce nový hábit město Velké Pavlovice. To mělo v plánu budovu postavenou v letech 1760 – 1770 od Moravské Agry odkoupit. Dokonce si na obnovu sýpky a celého prostranství okolo ní nechalo zpracovat projekt. Nedosáhlo však na dotace, a kvůli náročnosti od přebudování sýpky ustoupilo.

„Žádali jsme o podporu z evropských fondů, chtěli jsme z toho udělat takové centrum pro vinařství. To se nám ale nepodařilo. Pan Stoklásek nám ale vyšel vstříc a po několika vzájemných konzultacích se začalo na sýpce pracovat,“ sdělil velkopavlovický starosta Pavel Procházka.

To potvrdil také Stoklásek. „Objekt jsme chtěli odprodat za velice nízkou částku, ale město nedostalo patřičný příspěvek z fondů. Proto jsme se rozhodli, že se do oprav pustíme sami. Nechtěli riskovat prodej nějakému jinému majiteli, který by ze sýpky udělal například vietnamskou tržnici,“ vysvětlil předseda představenstva.

„Jsme moc rádi, že se daly věci do pohybu. Moravská Agra vychází z projektu, který jsme si na přestavbu nechali vypracovat. Poprvé mohli prostory opravující se sýpky zhlédnout lidé už o letošním vinobraní. Byli nadšení z toho, jak krásný historický objekt s klenbami se v Pavlovicích nachází,“ usmíval se Procházka.

„Sýpka je objekt, který delší dobu neslouží svému účelu a vzhledem ke stavební a historické hodnotě si zasluhuje, aby se s ním něco dělo,“ uvedl Stoklásek s tím, že přestavbu historické budovy zaplatí Moravská Agra z větší části z vlastních zdrojů.

„Náklady na opravy musíme rozdělit do dvou částí. V první jsou započítané jen výdaje na samotnou rekonstrukci. V druhé pak bude kompletně vše včetně vybavení hotelu, restaurace, kongresových místností a vinařského centra. Mluvíme–li o rekonstrukci, tak ta nás vyjde na třicet až čtyřicet milionů,“ vypočítal předseda představenstva společnosti, která už dva hotely provozuje.

Přebudováním sýpky však úpravy Velkých Pavlovic zdaleka nekončí. „Okolo sýpky bude soustředěné veškeré dění města, vznikne tam náměstí a přesídlí jak pošta, tak spořitelna,“ popsal starosta.

Většina Velkopavlovických projekt vítá. „Jsem nadšená, ale i skeptická. Myslím, že dva roky na to, aby se sýpka dostala do provozuschopného stavu, stačit nebudou. A nové náměstí? Pavlovice se rozrůstají, staví se tady nové domy a skutečné centrum městu chybí,“ myslí si tamější obyvatelka Monika Burešová.

Zdroj: Břeclavský deník
Autor: Iva Valentová

Návrh urbanistické koncepce

 

 

22-10-2010 PV