Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Světluška rozzářila Pražskou křižovatku

Před pár týdny nám přišla nabídka ze Světlušky, jestli bychom se nechtěli zúčastnit jejich charitativního večeru – Světlo pro Světlušku. Ano, samozřejmě že chtěli. Paní z této nadace, se kterou jsme komunikovali stran našeho Aprílesu na jaře tohoto roku, nám poslala vstupenky jako poděkování za příspěvek. 

Takže v sobotu 22. října jsme se vydali do Prahy. Já, moje kamarádka a rodiče, kteří nás tam vezli. Již před cestou se k nám dostala zpráva, že tento den bude výluka metra. Trošku nás to vyděsilo, ale naštěstí jezdil náhradní autobus, takže nebyl problém dopravit se do centra metropole. Nejdřív byla na programu procházka po starobylé Praze a potom jsme už zamířili směr Pražská křižovatka, neboli kostel sv. Anny, kde se koncert měl odehrát.

Když jsme přišli před kostel, stála tam už fronta lidí netrpělivě stepujících a čekajících na vpuštění dovnitř. A my se k nim přidali. Vešli jsme a uviděli spoustu lidí, spoustu kamer a hlavně pódium, kde probíhaly poslední zkoušky a nad kterým se vznášela symbolická vzducholoď.

Půl hodiny do začátku a my si našli místo, odkud jsme viděli na pódium.

Pět minut do živého vysílání ČT, hlásí režisér. A to už jsou všichni aktéři nastoupení na pódiu a očekávají start.

30 vteřin. 15 vteřin. „Pět, čtyři, tři, dva, jedna,“ odpočítává režisér. V tom se spustí dechberoucí živá muzika a ozve se potlesk publika. Jeden z nevidomých, kterého Světluška podporuje, zpívá a sbor složený z dětí různých pražských škol mu k tomu pomáhá. Sálem se nese píseň Viva la Vida.

Takhle probíhá celý večer. Známí zpěváci zapěli spolu s nevidomými. K vidění byl David Koller, Jana Kirchner, Tomáš Klus, Markéta Irglová anebo skupina Jelen, která přinesla a přenesla pozitivní energii na všechny přítomné. Večer byl také prokládán reportážemi, kdy například Pavel Kříž, Kamil Střihavka či Veronika Kubařová zkoušeli činnosti jim vlastní poslepu a strávili tak den POTMĚ. 

Vrcholem večera bylo jednoznačně nejsilnější představení Ráchel Skleničkové s písní původně od Karla Kryla, kdy Nevidomá dívka hrála na klavír a současně také zpívala.

Celým večerem provázeli Pavel Kříž a Lucie Výborná. Na jejich tvářích bylo často vidět dojetí a nutno dodat, že určitě nebyli jediní. V tomto světě, kdy se každý za něčím žene, je pěkné vidět, že se během jednoho večera sejde u televizních obrazovek i přímo na místě tolik lidí, kteří rádi přispějí. Za tuto dobu se totiž vybralo přes neuvěřitelných 24 milionů korun!

Krátce po jedenácté hodině, kdy koncert skončil, tak opouštělo Pražskou křižovatku pár stovek dojatých a usmívajících se lidí.  

Text: Karolína Zborovská, septima - Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Karolína Zborovká / 2.11.2016

Gymnázium * Koncert Světlo pro Světlušku v Pražské křižovatce