Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

SVČ zahájilo druhý cyklus Tvořivých sobot

Zahájili jsme jej výrobou šusťových panenek. Výroba panenky začíná již při dozrávání kukuřice, kdy je nutné vybrat ty nejpěknější šůstky, aby pozdější panenky byly „dámy“. Potom se šůstky musí dobře vysušit a až z takto připraveného materiálu začíná samotná výroba. Po zvládnutí základní figurky je možné panence vložit do rukou otýpku roští, miminko, „klín“ se sušenými květy nebo koště. Fantazii se meze nekladou.

Druhá z cyklu Tvořivých sobot patřila technice zvané decoupage (dekupáž). Tato technika slouží k dekoraci rozličných předmětů. My jsme se zaměřili především na ozdobování klasických dřevěných „prkének“ do kuchyně.

U této techniky je nutné přesně dodržet postup. Nejdříve se prkénko natře krakelovacím lakem, a po jeho zaschnutí ještě přetře určitou barvičkou. Krakelovací lak vytvoří na prkénku zvláštní prasklinky, které výrobku dávají punc starobylosti. Pak už si každý z účastníků vybral nějaký ubrousek dle svého vkusu a z něho si prsty vytrhal nebo nůžkami vystřihnul daný obrázek. Ten se pak na prkénko přiložil a lepidlem zatřel. Výsledkem krásný dekorační předmět.

Chtěli bychom poděkovat paní Jarmile Hrabalové, která vedla kurz šusťových panenek a také Mgr. Lence Veverkové, která se ujala techniky decoupage.

Další dvě soboty budou věnované v současné době oblíbené drátkované bižuterii a také značně oblíbenému pletení košíků, tentokrát z pedigu.

 

Fotogalerii z druhého cyklu oblíbených TVOŘIVÝCH SOBOT
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto: Archiv SVČ při ZŠ Velké Pavlovice

 

18-01-2010-BK