Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

SVATOMARTINSKÉ OTEVŘENÉ SKLEPY opět nezklamaly, vinné poklady přijelo ochutnat na tisíc návštěvníků

"Na svatého Martina kouřívá se z komína!" Avšak letos bylo všechno nějak naruby, z komína se díky slunečnému a na listopad naprosto nezvykle teplému počasí rozhodně nekouřilo, maximálně tak z vinařů spolku Víno z Velkých Pavlovic... Pořádali totiž už sedmý ročník Svatomartinských otevřených sklepů a vskutku se měli co ohánět. Dvacet vybraných sklípků při této příležitosti navštívila zhruba tisícovka milovníků vína, kterým byla nabídnuta nepřeberná škála vzorků vín, v čele se svěžím Svatomartinským ročníku 2013.

Za historií Svatomartinských slavností...

Letos se oblíbená vinařská akce ve Velkých Pavlovicích uskutečnila v sobotu 16. listopadu 2013, necelý týden po svátku sv. Martina. Kdybychom se vydali hledat historické prameny Svatomartinské tradice, vrátili bychom se až do 18. století, do období vlády císaře Josefa II.. Tehdy o magickém datu 11. 11., na svátek sv. Martina, chodívali majitelé vinic ke svým vinařům ochutnat nové víno a podle jeho kvality se pak rozhodovali, jestli s vinařem prodlouží smlouvu na další rok. A pokud byl majitel spokojený a smlouva byla prodloužena, byl to opravdu pádný důvod k oslavě. Z tohoto prastarého zvyku do dnešních dnů zůstaly svatomartinské oslavy, svatomartinské víno a svatomartinská husa.

Ani ta na letošních slavnostech nechyběla. Nabízela ji řada restaurací společně s tradičním svatomartinským menu. Kdo dává raději přednost vepřovému, mohl si pochutnat na zabíjačkových hodech a spoustě dalšího občerstvení servírovaného přímo ve vinných sklípcích.

Co rok, to novinka...

Pořadatelé si své návštěvníky hýčkají, upřímně si jejich přízně váží a proto se jim snaží rok co rok přinášet řadu příjemných novinek a vylepšení, čímž zvyšují celkový komfort akce. Letos mezi tyto patřilo posílení kyvadlové dopravy. Dříve byla zajištěna do obcí Modrých Hor, tedy Němčiček, Bořetic, Kobylí a Vrbici, v roce 2013 už jezdila i do Rakvic, Přítluk a Zaječí. Velmi potěšující v této souvislosti je, že ačkoliv se akce otevírání sklepů ve stejný termín konala právě i ve zmiňovaných Rakvicích nebo v nedalekých Hustopečích, Velkým Pavlovicím účastníci zůstali věrní. Mnozí z nich k nám totiž jezdí opakovaně, tudíž ví, do čeho jdou a hlavně, že není třeba zbytečně měnit ověřenou značku „BEST OF“ za třeba nižší standarty. Jistota je jistota.

Vstupenka plná bonusů...

Další bonusy nabízela i samotná koupě vstupenky. V její ceně získal každý platící návštěvník otevřených sklepů automaticky kupon v hodně tří set korun na nákup vína dle vlastního výběru a také slevu sta korun na večerní zábavu s cimbálem v místní sokolovně. Od sedmé hodiny zde vyhrávala k tanci, poslechu, společnému zpěvu i dalšímu ochutnávání vín exceletní cimbálová muzika Slovácko mladší, taneční vystoupení patřilo bravurním tanečníkům Valašského souboru písní a tanců Bača. Půlnoc pak byla spojena s tradičním losováním vstupenek o vinné ceny.

Trio pozvánek aneb Zpět do velkopavlovických sklípků...

Svatomartinské víno ročníku 2013 je vynikající, jiskrné a lahodné, také zábava na letošních Svatomartinských otevřených sklepech ve Velkých Pavlovicích byla skvělá. Už nyní tedy přijměte srdečné pozvání vinařů spolku Víno z Velkých Pavlovic nejdříve na květnové Májové otevřené sklepy, dále pak na červencové Víno v oranžovém a samozřejmě i na listopadové Svatomartinské otevřené sklepy roku 2014. Již nyní jste v našich podzemních pokladnicích těch nejvzácnějších tekutých pokladů, tedy v jihomoravských vinných sklípcích, vítáni!

Karolína Bártová


 

Fotogalerii č. I ze Svatomartinských otevřených sklepů 2013 * otevřete kliknutím ZDE
Fotogalerii č. II ze Svatomartinských otevřených sklepů 2013 * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2013 Ing. Přemysl Pálka

 

www.vinozvelkychpavlovic.cz

 

 

19-11-2013-BK