Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Svatomartinské otevřené sklepy 2012 * videoreportáž

Svatomartinská tradice vznikla již v 18. století za vlády císaře Josefa II. V ten den - na svatého Martina - chodívali majitelé vinic ke svým vinařům ochutnat nové víno a podle jeho kvality se pak rozhodovali, jestli s vinařem prodlouží smlouvu na další rok. A pokud byl majitel spokojený a smlouva byla prodloužena, byl to opravdu pádný důvod k oslavě. Z tohoto prastarého zvyku do dnešních dnů zůstaly svatomartinské oslavy, svatomartinské víno a svatomartinská husa.

Znalci velkopavlovických vín věří, že se zde víno letos opět vydařilo a tak se vydali v sobotu 10. listopadu 2012 na procházku do zdejších svatomartinských otevřených vinných sklepů. Jaká by to však byla cesta, kdyby na ní chyběli vinaři, kteří jim otevřou dveře svých sklípků.

Mnozí návštěvníci byli mile překvapeni, když poutavý příběh zrození vína slyšeli i z úst něžného pohlaví. A nebyl to příběh ledajaký. Paní Kateřina z rodinného vinařství Suský je šarmantní mladá žena, která svůj příběh vypraví poutavě, přesvědčivě a odborně fundovaně.

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter a potěší každého milovníka jemných svěžích vín.

Miroslav Grégr


 

Videoreportáž ze Svatomartinských otevřených sklepů
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice

© 2012 Město Velké Pavlovice

 

 

13-11-2012 PV