Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Svatohubertská mše zaplnila kostel

Již počtvrté se v sobotním podvečeru v kostele Nanebevzetí Panny Marie konala Svatohubertská mše svatá. Ta se již tradičně koná k poctě české myslivosti a za živé i zemřelé lesníky a myslivce. Slavnostní mši celebroval P.ThLic. Marek Kardaczyński, na lesnice troubili trubači Školního lesního podniku Křtiny.

Velkopavlovický kostel se do posledního místečka zaplnil věřícími, myslivci i zájemci o silný duchovní a kulturní zážitek z poslechu troubené Svatohubertské mše.

 

Svatý Hubert

Šlechtic Hubert se narodil kolem roku 655 v Akvitánii. Jako každý správný Francouz miloval víno, bujarý život a hlavně ženy. Jistou Florianu si vzal, jenže mu hned při porodu zemřela. Podle legendy pak ještě víc času věnoval bujarému lovu. Až jednou na Velký pátek spatřil jelena, kterému mezi parožím zářil zlatavý kříž. „Proč stále jen hledáš a lovíš zvěř? Je na čase, abys začal hledat Boha!“ pravil červenohnědý sudokopytník a než stačil Hubert napnout tětivu, zmizel za nejbližší jedlí.

Podivný zážitek Huberta poznamenal napořád. Nejprve našel Boha, a pak – aniž by byl použil přestrojení za jelena nebo komukoli rozmlouval hony – získal pro křesťanství většinu obyvatel Arden. Byl biskupem v Maastrichu a Lutychu, ale často vyjížděl za hranice města bydliště, aby svoje „Svá provinění naprav pokáním a smiř se s Bohem!“ šířil dál do světa. Na jedné ze zpátečních cest onemocněl zimnicí a brzy zemřel.

Svatý Hubert je patron myslivců a střelců. Nejen těm, co zvířata honili, ale i jiným, kteří je „zpracovávali“, světec Hubert fandí: je patronem řezníků a kožešníků. Dále potom matematiků, optiků, kovodělníků a co je nejzajímavější – výrobců matematických přístrojů. Pobožní pověrčiví ho vzývají proti pokousání psem, uštknutí a strachu z vody. Svátek sv. Huberta připadá na 3. listopadu.

 

Fotogalerii ze Svatohubertské mše otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2012 Michal Grůza

29-10-2012 PV