Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Svatební Benátky s bengálem Josefa Pavlovického na pultě našeho Infocentra

Rovných dvaasedmdesát let nevyšel žádný text z pera moravského prozaika a fejetonisty Josefa Pavlovického, velkopavlovického rodáka. Nejvíce se mu dařily obrázky z lidového života podané mnohdy i v typickém místním nářečí se zachycením svérázných venkovských figurek. Pavlovického humor byl laskavý, jadrný, proniknutý láskou k prostým lidem, které se snažil vést k lidským vztahům.

V rámci oslav letošního podzimního Vinobraní byla pokřtěna nová kniha tohoto autora s názvem Svatební Benátky s bengálem, která spatřila světlo světa díky panu Michalovi Huvarovi, učiteli českého jazyka na našem gymnáziu. Výbor z jeho nejlepších drobných obrázků doprovází ilustrace Přemka Horáčka, rovněž rodáka z Velkých Pavlovic.

Knihu si můžete zakoupit na Turistickém informačním centru ve Velkých Pavlovicích (Hlavní 9, tel.: 519 428 149) za 150,- Kč, v dobrých knihkupectvích a nebo objednat na: carpe@carpe.cz případně telefonicky: 519 423 378.

 

Autor Josef PAVLOVICKÝ / Název SVATEBNÍ BENÁTKY S BENGÁLEM / Nakladatel CARPE DIEM (www.carpe.cz)  / ISBN 978-80-86362-85-4 / Rok vydání 2007 / Počet stran  104 / Formát 11 x 18,7 cm / Vazba brož. / Cena 150,- Kč


O životě a díle Josefa Pavlovického ...

Vlastním jménem Josef Blažek, publikoval pod pseudonymy Josef Pavlovický (většina díla) a P. Giuseppe, tj. páter Josef. Prozaik a fejetonista, dramatik a překladatel. Narodil se v roce 1871 ve Velkých Pavlovicích a zemřel roku 1940 v Podolí u Brna. Vystudoval gymnázium a bohosloveckou fakultu, působil jako kněz ve Žďáru nad Sázavou, v Třebíči, ve Šlapanicích u Brna a nakonec Podolí.

Literární činnost zahájil překlady z italštiny, v původních pracích byl následovníkem Kosmákovým. Dařily se mu obrázky z venkovského života (podané někdy i v nářečí) se zachycením svérázných venkovských figurek. V tomto jako by byl dávným předchůdcem Zdeňka Galušky. Pavlovického humor byl laskavý, jadrný, proniknutý láskou k prostým lidem, které se snažil vést k pěkným lidským vztahům.

Výbor z jeho nejlepších drobných obrázků doprovází ilustrace Přemka Horáčka. Z většiny prací si svěžest uchoval autobiografický třídílný román Páteční dítě. Od roku 1913 byl Josef Pavlovický členem Družiny literární a umělecké v Olomouci. Kromě toho i hojně cestoval (většina zemí střední, západní a jižní Evropy, Palestina a Turecko).

 

Ukázka z knihy ...

 „Pan kontrolor Konipásek má v útulné dědince kousek za Brnem domek.
 Zcela náhodou k němu přišel. Před čtvrt stoletím napadlo mu totiž, aby se oženil, tož oženil se, protože oženiti se není právě nic tak těžkého, neboť vdávati se je dvakrát nesnadnější, a ejhle, sotva tak učinil, už byl hlavou roztomilé paní Markéty a spoluzápisníkem na domku číslo to a to. Paní Markétka totiž zadala svému manželu v oné památné chvíli celé svoje srdce a půl domku k doživotnímu majetnictví. Poněvadž oba pak objekty byly úplně zachovalé, nemohl si pan kontrolor nikterak naříkati.“

 

 

 

 

03-09-2008