Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studna na dvoře MěÚ šetří čas i peníze

Studny a nádrže na dešťovou vodu jsou čím dál tím více žádanější. Město Velké Pavlovice má v majetku dvě desítky studní. Některé jsou funkční, některé méně, některé vůbec. Nejvíce využívané jsou studny v areálu TJ Slavoj, u rozhledny a na dvoře městského úřadu. 

Vše si vyžaduje svou péči a tak byla studna u rozhledny a na dvoře městského úřadu vyčištěny specializovanou firmou. 

Voda ze studny na dvoře úřadu je využívána na zalévání stromků a dalších rostlin. Pro rostliny důležitá tekutina je odčerpávána ze studny pomocí čerpadla s plovákem do nádrže o objemu 1000 litrů a poté je vožena na potřebná místa k zalévání zaměstnanci služeb města. Také se používá na ledování plochy v zimním období. 

Vydatnost studny byla před čištění přibližně 4000 litrů/den. Výhodou studny je i výkonné čerpadlo, které má takový čerpací výkon, že je kubíková nádrž naplněna mnohem dříve než pitnou vodou z řádu. 

Zmínil jsem se dříve i o studni u rozhledny. Historie studny nesahá do dějin nikterak hluboko, ale přesto si myslím, že některá fakta jsou zajímavá. 

Studna byla budována během výstavby areálu rozhledny v roce 2009. Když bylo místo studny určeno proutkařem, mohlo se začít kopat. Voda se však ani v šesti metrech neobjevila a ani okolní zemina nebyla vlhká. Důvodů, proč se ve studni voda neukázala mohlo být více, ale nejpravděpodobnější je ten, že se kopalo trošku jinde než mělo, protože v označeném místě byl panel, a tak si to bagrista trošku ulehčil.

Studna se zahrnula a bylo hloubeno jinde. Na místě, kde se nyní studna nachází, tedy za WC. Zde už voda byla a ne málo. Nechápal jsem, jak je možné, že je na kopci voda. O to víc jsem byl překvapen, když se za pár dnů zatopila vodárna pro sociální zařízení, která byla v sedmimetrové studni asi 1 metr pod zemským povrchem. Vodárna byla vyčištěna a  nainstalována vedle studny s tím, že zde byla umístěna i plastová nádrž na vodu o objemu přibližně 2000 litrů. Když bylo spodní vody dost, mohla se shromažďovat v této nádrži, aby jí bylo dostatek na větší akce konané pod rozhlednou. Během několika měsíců se však voda ze studny ztratila a k rozhledně se voda začala vozit hasičskou cisternou nebo kubíkovými nádržemi zaměstnanci města na vysokozdvižném vozíku - právě do nádrže, která původně sloužila pro „přebytečnou“ vodu. A to v době sucha i dvakrát týdně. Ke ztrátě vody došlo v době, kdy byla opravována ŠSV a stavěna nová výrobní hala. Ovšem zda na to měly vrty pro potřebu ŠSV vliv či nikoliv asi nikdo nezjistí a vlastně ani není proč to zjišťovat.

Zvažovalo se prohloubení studny i případné zvětšení rezervoáru na vodu, aby bylo možné vozit vodu po 10 kubících a ne pouze po dvou.  První varianta byla velmi finančně náročná nárazově (doporučován vrt o hloubce 120 metrů), druhá varianta by byla finančně náročná dlouhodobě a hlavně by se na doplňování museli stále vyčleňovat lidé. Před realizací druhé varianty napadlo vedoucího služeb Jana Havránka to nejjednodušší, téměř deset let starou studnu vyčistit a tím i trošku prohloubit. Pomohlo to, zatím nebylo potřeba vodu dovážet. Snad se celá záležitost podařila vyřešit a nebude potřeba opět vybírat první nebo druhou variantu.

Studna na dvoře městského úřadu šetří čas i peníze

Text a foto: Petr Hasil, místostarosta města Velké Pavlovice / 11.7.2018