Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studentské volby aneb krajské volby „nanečisto“

V úterý a ve středu 20. a 21. září se uskutečnily volby do krajského zastupitelstva nanečisto. Jde o studentské krajské volby pod záštitou organizace Jeden svět na školách. Cílem mělo být především vyzkoušení demokratických procesů studenty a také zmapování jejich názoru na politiku.

Tříčlenná volební komise zasedla v aule o velké přestávce pod dohledem pedagoga – školního garanta. K dispozici byl státní znak a také skutečná volební urna zapůjčená z městského úřadu. Na autentičnosti volbám dodaly také plenty, kam každý účastník vstupoval sám, a kde také projevil svůj názor zakroužkováním čísla strany. Vhodit svůj hlas do urny mohli studenti od patnácti let, avšak neprojevili velký zájem – volební účast se vyšplhala na 15 %.

Urnu odpečetila a hlasy spočítala volební komise opět pod dohledem školního garanta. Nejvíce hlasů získala strana 78 – Koalice svoboda. Další strany, které dostaly hlasy, jsou: 2 – ODS, 19 – Svoboda a síla, 21 – Zelení a piráti, 24 – KDU-ČSL, 43 – Úsvit s blokem proti islamizaci, 45 – Moravané, 67 – Ne nelegální imigraci, 75 – DSSS, 87 – Top 09. Výsledky školních voleb byly odeslány sociologické agentuře Millward Brown.

Dle mého názoru by si tento projekt zasloužil více pozornosti. Velmi mě překvapila nízká volební účast, která dokazuje, že studenti nemají svůj vlastní názor a nezajímají se o dění v České republice.     I když do skutečných voleb se zapojuje méně než polovina obyvatel, mizivá volební účast 15 %, je alarmující. Výsledky voleb zas tak nečekané nejsou. U studentů vítězí svoboda, piráti a hlavně proti imigrantům založené populistické strany. Žádný hlas velmi překvapivě nezískala tradiční levicová strana ČSSD, zato nové strany se těšily přízni mladých voličů.

Text: Natálie Popovská, septima, Gymnázium Velké Pavlovice * www.gymnazium.velke-pavlovice.cz
Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 22.9.2016

Gymnázium * Volby do krajského zastupitelstva nanečisto