Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studentky velkopavlovického gymnázia byly pozvány na Den národní jednoty Ruska

Ruský kulturní osvětový spolek na Moravě, z.s. pod záštitou generálního konzula RF V Brně Alexandra Alexandroviče Kalačeva pořádal v předvečer státního svátku Ruské federace oslavu Dne národní jednoty.

Dne 3. listopadu 2021 se při příležitosti státního svátku konal v prostorách Generálního konzulátu RF v Brně koncert. Po přivítaní předsedkyní RKOS na Moravě - básnířkou Ljubov Vondrouškovou celým večerem provázel rozhlasový moderátor a hudebník Luděk Savana Urbánek. 

Posluchači aplaudovali českému skladateli, pianistovi a zpěvákovi ruských písní Martinu Jakubíčkovi, dále také absolventovi našeho gymnázia, dnes již studentu pedagogické fakulty, Vojtěchu Antošovi, jež si vysloužil potlesk interpretací pásma ruské lidové a populární hudby. Publikum zaujali krojovaní členové klubu vojenské historie Václav Kokeš a Martin Hulej ukázkou kozáckých tanců se šavlemi, taktéž tanečnice v sarafánech ze souboru Matrjoška pod vedením Lenky Chalabalové. Večer plný hudby byl zakončen společným setkáním u samovaru, kde při rozhovorech zněla čeština i ruština.

Pozvánka na tuto kulturní událost byla odměnou pro studentky ruštiny Radku Valnou a Magdalenu Švecovou, které se každoročně úspěšně zúčastňují soutěží v ruském jazyce. Letos na jaře reprezentovaly naše gymnázium v mezinárodního projektu Ruská kultura v dialogu s kulturami východoevropských národů, pořádaném Tambovskou univerzitou ve spolupráci s Mezinárodní kulturní organizací Klíč.

Účast na tomto koncertu byla i pro mne jedinečnou příležitostí seznámit se s ruským jazykem a kulturou i jinak než ve školní lavici.

Gymnázium * Studentky ruštiny se zúčastnily Dne národní jednoty Ruska v Brně

Text: Jana Fišarová, studentka třídy 2.A Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 15.11.2021