Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studenti z Klosterneuburgu hosty na Darech jižní Moravy

Město Velké Pavlovice získalo dotaci EU z Evropského fondu pro regionální rozvoj na projekt Jihomoravsko – Dolnorakouské  přeshraniční spolupráce, který vypsala Regionální rozvojová agentura jižní Moravy. Hlavním cílem byla propagace meruněk, vinařství a folklóru.

Jedním z partnerů projektu, který byl nazván „Po stopách vína, meruněk a folklóru“, se stala Vyšší  vinařsko – ovocnářská škola v Klosterneuburgu u Vídně, založená v roce 1860 (více o škole na http://www.weinobstklosterneuburg.at/).

Pan profesor Dipl. – Ing. Dr. Lothar Wurm vyučuje na škole ovocnářství a technologie zpracování ovoce a je předním rakouským odborníkem na pěstování meruněk. V rámci projektu poskytl řadu cenných informací a zkušeností z meruňkářství, poněvadž zejména zpracování tohoto ovoce na řadu produktů má u našich jižních sousedů velkou a úspěšnou tradici.

Delegace studentů z Klosterneuburgu, vedená panem profesorem Wurmem, zavítala na výstavu Dary jižní Moravy ve Velkých Pavlovicích. Doprovodu se ujali studenti našeho gymnázia s pány profesory, kteří vyučují němčinu. Společně si prohlédli všechny areály s vystavovanými produkty, zaujala je zejména expozice 80 vzorků hroznů odrůd  révy vinné.

Naučné tabule o meruňkách, s českým i německým textem, jsou společným dílem Velkých Pavlovic a  Klosterneuburgu a spolu s filmem "Velkopavlovická meruňka", natočeném v rámci projektu, budou základem budoucí stálé expozice tohoto ovoce, které k našemu městu neodmyslitelně patří. Domů si studenti a páni profesoři odvezli i Kuchařku meruňkových receptů "Meruňky na talíři".

Na nádvoří Ekocentra Trkmanka se klosterneuburgští zapojili do populárně naučného happeningu, který je výstupem projektu na podporu transferu inovací v zemědělství, potravinářství a oblasti bioenergií do praxe.

Hosté navštívili dále naše gymnázium, rozhlednu Slunečná a výrobní halu i nově otevřený penzion André na Šlechtitelské stanici vinařské a.s., v jehož vinotéce ochutnali několik vzorků vín.

Pan profesor Wurm na závěr poděkoval za pěkný program, který byl poučný i zábavný a přispěl k rozšíření obzorů a poznání rakouských studentů a pozval gymnazisty s doprovodem  na návštěvu klosterneuburgské školy.

Ing. Zdeněk Karber


 

Fotogalerii z návštěvy studentů z rakouského Klosterneuburgu
na výstavě Dary jižní Moravy ve Velkých Pavlovicích otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Ing. Zdeněk Karber

 

 

 

 

 

07-10-2013-BK