Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studenti semináře moderních českých dějin v Jáchymově

Seminář moderních českých dějin se na tři dny vydal poznat uranové pracovní tábory a také středověkou stříbrnou historii královského města Jáchymov.

Mnozí naši předkové zde kopáním uranu, který jsme dávali Sovětskému svazu, strávili nejlepší roky svého života, ztratili zdraví a někteří i to nejcennější, svůj život. Pan Miroslav Palfi, místní rodák a velký znalec jáchymovské historie, nás provedl Štolou č.1 a byl nám skvělým průvodcem na desetikilometrové stezce Jáchymovské peklo vedoucí přes velkou část pracovních táborů a uranových dolů. Svornost, Rovnost, Bratrství, Eliáš, Nikolaj, Eduard. Obdivovat jsme mohli také nekončící lesy, neuvěřitelně čisté horské potoky a vnímat nezvykle čistý vzduch.

Na padesátá léta bychom neměli zapomínat a jsem si jistá, že studentům semináře obrazy táborů v Jáchymově a zážitky z těchto tří dnů, zůstanou v paměti celý život.

Gymnázium * Studenti semináře moderních českých dějin v Jáchymově

Text a foto: Mgr. Pavla Míchalová, pedagožka Gymnázia Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 16.5.2023