Do Hustopečí se po deseti letech vrátila výstava o Anně Frankové s názvem ANNA FRANKOVÁ - ODKAZ PRO SOUČASNOST. Shlédnout necelých 30 panelů, které ji tvoří, jeli studenti třetích a čtvrtých ročníků Gymnázia Velké Pavlovice.
Expozice je českou verzí mezinárodní putovní výstavy Domu Anny Frankové v Amsterdamu, kterou dosud navštívilo přes pět milionů návštěvníků ve více než 32 zemích světa. Návštěvníkům má předat příběh Anny Frankové a také seznámit je s tematikou holocaustu z pohledu rodiny Frankových. Anna Franková byla židovská dívka, která se musela se svou rodinou skrývat v tzv. zadním traktu budovy, ve které sídlila firma Otty Franka, otce Anny. Malé prostory obývala společně s rodinou a několika přáteli. Celkem žilo v zadním traktu 8 lidí.
Ke svým 13. narozeninám dostala deník, do kterého si začala zaznamenávat své myšlenky, vzpomínky a především informace o běžném životě v úkrytu. V červnu 1944 bylo všech 8 osob ze zadního traktu zatčeno a převezeno do koncentračních táborů.
Anna zemřela v Bergen-Belsenu v květnu 1945 na tyfus. Jediný, kdo se po válce vrátil domů, byl Annin otec. Ten získal zpátky deník své dcery a vydal ho. Dnes je Deník Anny Frankové jednou z nejpřekládanějších knih světa - přečíst si jej mohou čtenáři zhruba v 60 zemích světa. Podle literární předlohy vzniklo v roce 1956 také divadelní představení a později i film.
Mgr. Jana Strouhalová, Gymnázium Velké Pavlovice
Fotogalerii z návštěvy studentů velkopavlovického gymnázia
na výstavě o životě Anny Frankové otevřete kliknutím na obrázek...
Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice
04-11-2010-BK