Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Studenti besedovali o internetu aneb SEZNAM BEZPEČNĚ

Většina dospívajících se denně běžně pohybuje po internetu, který mnohdy berou jako dobrou zábavu k „zabití času“. O nudě mluví často: „Nemám co dělat, asi budu na internetu - nic mě nebaví, budu BROUZDAT po netu - chci si odpočinout, jdu na net!“ Bohužel, my dospělí, většinou nevíme, jaké kroky následují a kam směřují…

Mluvit o nebezpečí na internetu a tím chránit děti chtějí autoři projektu Seznam se bezpečně, Mirek Vaňura, autor pořadu 112 a V ohrožení, a Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz. Společně s Benem Cristovao přijeli k nám na gymnázium v pondělí 3. února 2014 hovořit o konkrétních důsledcích nerozvážného chování „na síti“.  Akci podporuje internetová společnost Seznam.cz.

Nejdříve studenti zhlédli film Seznam se bezpečně! 2, který byl představen veřejnosti v březnu 2012 a získal záštitu MŠMT ČR. Poté o něm diskutovali. Film dané tematiky je již druhý v pořadí. Tento zmiňovaný upozorňuje na vzrůstající problém a největší hrozbu sociálních sítí tzv. sociální inženýrství a dětskou prostituci.

Zabývá se také otázkou, jestli se děti jako nejčastější oběť zároveň nestávají i pachateli. Mimo jiné je zde připomenuto, že na internetu je vše VĚČNÉ, nesmazatelné. Kyberšikana NENÍ přeceňovaný problém.

Za zajímavou diskusi děkujeme Mirku Vaňurovi, Martinu Kožíškovi, Benu Cristovao
a samozřejmě společnosti Seznam.cz.

Renata Bláhová


 

Webové stránky Seznam se bezpečně popisují podstatu tohoto zajímavého projektu a zmiňují Desatero bezpečného internetu. Vše názorně shrnují čtyři výchovné scénky skryté pod heslem „Křečci v síti“, které popisují téma s určitým nadhledem a dávají radu dětem i učitelům, jak se správně na internetu chovat.

Byly natočeny ve spolupráci s herci Divadla v Dlouhé a režíroval je divadelní režisér a nadějný herec Braňo Holiček. Videa je možné zhlédnout on-line nebo si je stáhnout a použít k pedagogickým účelům na www.seznamsebezpecne.cz.

1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem.
2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní.
3. Udržuj hesla k e-mailu v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5. Nedomlouvej si schůzku na internetu, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky uvedou do rozpaků nebo vyděsí.
8. Nedej šanci virům. Neotvírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.


 

Fotogalerii ze studentské besedy o internetu SEZNAM BEZPEČNĚ
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

 

04-02-2014-BK