Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Středověk u Pavlovic. Osada vydala kostry

Velké Pavlovice – Před opravou plynovodu objevili archeologové u Velkých Pavlovic zaniklou středověkou vesnici s kostelem a hřbitovem. Předměty předají do muzeí.

Základy kostela, hroby, skladové jámy nebo mince skrývala půda u Velkých Pavlovic. V místě, kde prochází právě opravovaný plynovod nad říčkou Trkmankou směrem k vedlejším Bořeticím. Jde o pozůstatky osady Trutmanice, která zanikla před více než pěti sty lety.

Oblast je mezi archeology dobře známá. Už na konci osmdesátých let tam pracovali odborníci z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Z povrchových sběrů získali pár keramických střepů. „Nyní po odkrytí části černozemě jsme nalezli základy menšího kostelíka a několik hrobů. Byli jen kousek pod povrchem. V nich jsme objevili stovky lidských kostí. Mezi dalšími artefakty je i pár stříbrných mincí,“ uvedl za brněnský ústav Richard Biško.

Středověká osada podle něj nepatřila zrovna k nejbohatším. Možná se nám něco málo vzácnějšího podaří najít, ale spíše to budou jen lidské ostatky a kousky hliněných nádob,“ dodal archeolog, který má akci na starosti.
Jeho tým začal místo zkoumat ještě před výměnou vysokotlakého plynového potrubí na začátku dubna. „Očekávali, že něco najdou. Významný vliv na výstavbu plynovodu to nemělo. Průzkum už bude postupně končit,“ sdělil místostarosta Velkých Pavlovic Petr Hasil.
Oblast po dokončení odborníci dočasně zakonzervují, aby ji nepoškodila těžká technika. Jakmile plynaři skončí s výměnou, místo zakryje zemina.

Kostel nečekali
Kosti a jiné nálezy výzkumníci zdokumentují a zařadí je do muzejních depozitářů.
První písemný doklad o Trutmanicích je z roku 1330 a zmiňuje se právě o kostele. Archeologové se o její pozůstatky začali zajímat v padesátých letech, kdy místo proťal plynovod. „Osada mohla zaniknout rychlým nájezdem, tudíž je možné, že po ní zůstalo velké množství předmětů denní potřeby,“zamyslel se archeolog Libor Kalčík z břeclavského muzea.
Ve středověkém období však nebylo zvykem pohřbívat lidi s cennými věcmi. „V této době moc vesnic s kostelem nebylo. Už jen proto jsou vykopávky u Velkých Pavlovic zajímavé,“ tvrdil Kalčík.

Někteří z místních však o významném nálezu ani netušili. „Všimla jsem si, že vyměňují plynovodní potrubí. O pozůstatcích nějaké vesnice jsem neslyšela,“ řekla například Alžběta Suská.

Autor: David Kvapil, Deník Rovnost extra,  9.6.2018