Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Středeční podvečer s Lukášem Růžičkou

Již podruhé nabídla Městská knihovna Velké Pavlovice setkání s amatérským autorem z našeho regionu. Po Karlu Křivánkovi, který četl své básně a fejetony loňského roku, vystoupil ve středu 23. února 2011 ve Velkých Pavlovicích, folkový muzikant, cimbalista a textař, Lukáš Růžička z Valtic.

Autorská čtení jsou kulturním zážitkem, který se skvěle hodí pro studené zimní podvečery a setkávání s amatérskými umělci představuje poněkud netradiční aktivitu, jakou jsou ve větších městech třeba literární kavárny. Věříme, že čtyři desítky posluchačů, které si přišly Lukáše  Růžičku poslechnout, v závěru určitě nelitovaly. Jeho vystoupení bylo plné laskavého humoru, dobré muziky a příjemného vyprávění. Vlastní hudbu a texty písní doplnil recitací limericků – krátkých básní přesného tvaru.

Můžeme si vyhledat definici básníka Jiřího Žáčka, který nám vysvětluje, že limerik je  „… říkanka o pěti verších, která netouží čtenáře dojmout, poučit ani ohromit, nýbrž pobavit, či dokonce rozesmát. … Podle jedné teorie prý limerik vymysleli angličtí námořníci, kteří procestovali celý svět, spatřili věci nevídané a v přístavních krčmách se bavili tím, že svá dobrodružství řádně opepřili fantazií, aby se navzájem trumfovali, a hlavně aby ohromili suchozemské pecivály. A protože prý nejpraštěnější říkanky vymýšleli mořští vlci v irském Limericku, pojmenování bylo na světě.“


Těm, kteří ve středu na autorské čtení přišli, posílají účinkující i organizátoři jeden z citovaných limeriků jako poděkování:


Jeden sázkař z Boloně
všechno vsadil na koně.
Na světě mu není rovno,
samozřejmě vyhrál hovno.
Zkrachovalec z Boloně.

 

Fotogalerii z autorského čtení a zpívání s Lukášem Růžičkou
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2011 Mgr. Dana Růžičková

25-02-2011 PV