Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

ŠTEFAN ORTH, skvělý výtvarník – výjimečný pedagog – laskavý člověk

V roce 2002 města Senica a Velké Pavlovice podepsala partnerskou spolupráci. Tímto datem se začala psát cesta společných projektů zasahující mnoho různých oblastí. Jednou z nejvýznamnějších a nejdéle trvajících je setkávání slovenských a českých přátel v oblasti výtvarného umění. Ústřední postavou, mimořádně ceněnou, je osoba ŠTEFANA ORTHA st., slovenského výtvarníka a pedagoga, který propojuje obě komunity, ale svým dílem překračuje hranice obou zemí. 

Během desítek let ovlivnil Štefan svým přístupem a tvorbou velký počet dětských i dospělých výtvarníků. Svůj výtvarný talent umožnil sdílet prostřednictvím umění s ostatními, a dovedl na ně tak esteticky působit. Sen každého kreativce je být ovlivňován obdarovaným. Štefan však toto působení vede velice intuitivně, nenásilně, navýsost pokorně. Přesto dopad jeho pedagogického přístupu je zde neobyčejně silný.

Přírodu, jeho hlavní inspiraci, dovede svým žákům přibližovat v její hloubce, umí vystihnout  podstatu i přiblížit vnitřní sílu. Proniká do tajů přírody a citlivě ztvárňuje niternost celé krajiny.

Ačkoliv se jeho díla jeví na první pohled jako realistická, nachází se v nich imprese. Přírodu zaznamenává v jejích přirozených cyklech. Síla barev, zajímavých odstínů otevírá prostor do netušených dimenzí krajiny. Příroda je pro Štefana opěrným bodem i zdrojem energie. Uvnitř obrazů paralelně probíhají barevné i tvarové děje, chvění světel a tónových přechodů. Barvy jako by v jeho podání hrály svůj osobitý koncert. Dokáže dokonale ztvárnit pevnost i křehkost elementů, pracuje se světlem, které hledá cestu mezi korunami stromů.  Umí zpodobnit půvab celé krajiny, která se svým vyzněním chová spíše jako čistě abstraktní kompozice. Prostřednictvím obrazů vyjadřuje hluboký dojem z pozorovaného. 

Štefan svým uměním oslavuje přírodu. S jeho obrazy přichází poezie barvou. Skvrny, tahy štětce a mnohé pastelové barvy tančí v jednoduchém sledu, vyznívají naprosto lehce, ale zároveň jsou složité. Oxymóron imprese.

Štefan vnímá proces umění jako uctivý posluchač, oceňuje obyčejnou skutečnost, vyzdvihuje banální pohledy a přeměňuje je v umělecké dílo. Pozorování každodenních proměn přírody je v jeho podání dobrodružstvím zdánlivě známého. Pozorovanou nebo vzpomínanou skutečnost však výjimečně ozvláštňuje, originální imaginací ji proměňuje. Pod povrchem přitom prosvítá jeho nesmírná pokora k celé přírodě, krajině. 

Štefan svým laskavým přístupem dovede lidi k umění přitahovat, hledat to dobré, které v každém z nás je. 

„Vším, čím jsem, jsem rád.“

Oficiální web města Senica - příspěvek ze dne 4. sprna 2023 * otevřete kliknutím ZDE
TRINÁSTE KOLIESKO NA ZÁHORÁCKEJ STENE SLÁVY PATRÍ VÝTVARNÍKOVI A PEDAGÓGOVI ŠTEFANOVI ORTHOVI 

Družbna se slovenským městem Senica * Výtvarník Štefan Orth vstoupil třináctý na Záhorácké stěně slávy

Mgr. Renata Bláhová, místostarostka města Velké Pavlovice / Foto: Oldřich Otáhal & František Kobsa / 7.8.2023