Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Staré dobré víno v nových nádobách

Napsali o nás * Břeclavský deník, 18.2.2014 - Presúzní sbor z Velkých Pavlovic zpívá lidové písně i netradičním způsobem. Mužáky čeká setkání s Pilarovou. Za sebou mají společné vystoupení s bratry Ebenovými nebo hudebníkem Tomášem Kočkou, příští týden zazpívají na vernisáži Evy Pilarové. Třináct členů Presúzního sboru Velké Pavlovice se nebojí výzev.

 Muži napříč generacemi, z nichž nejmladšímu je devatenáct let, zkoušejí poctivě každý týden pod vedením Jana Kosíka. Mužácký sbor se transformoval z dlouholeté pěvecké spolupráce jeho členů s uměleckým vedoucím Romanem Veverkou. “Původně to nebyl pravý mužácký sbor, jaké známe z okolí. Nacvičoval spíše vícehlasné skladby, úpravy těch moderních a podobně. Postupem času se začal více věnovat i lidové písni. Nyní se snažíme mít v repertoáru folklorní i nefolklorní skladby. Kromě známých lidovek je to dalších asi padesát písní.“ představil sbor Kosík, který je jeho vedoucím asi tři roky.

Čačina v osmihlasu
Název „presúzní“ si mužáci osvojili kvůli tomu, že se původně scházeli v takzvaném „preshauzu“ vinného sklepa, tedy v lisovně. „Ve sklepě už nezkoušíme, zázemí máme na městském úřadě. I když víno na zkouškách nezakazuji, moc se tam neobjevuje. Na popíjení není čas,“ zasmál se muž.

Členové sboru jsou podle Kosíka většinou ostřílení muzikanští harcovníci. I proto spolu nacvičují spíše náročnější skladby než lidové písně.„Za sebou máme například vánoční mši Misa brevis nebo zajímavou úpravu lidové písně Čačina,čačina, rozepsanou Ondřejem Halmou do osmihlasu. Obecně zpívají mužácké sbory v okolí většinou dvojhlasně. Tyto vícehlasé úpravy už jsou trochu náročnější,“ vysvětlil vystudovaný dirigent a folklorista.

Také několik dalších velkopavlovických mužáků má za sebou zkušenosti s lidovou hudbou. „Hráli třeba v dechové hudbě Starohorka. Dobré je, že umí číst noty a mohou si i něco přehrát. O to je s nimi lepší a příjemnější spolupráce,“ ocenil Kosík, který by v souboru rád uvítal i další nové zpěváky.

Presúzní sbor je možné slyšet nejen na folklorních a vinařských akcích v regionu Modré Hory. „Snažíme se zpívat na předhodových večerech, účinkovali jsme na domácím vinobraní a při dalších pódiových vystoupeních. Nebojíme se vystoupit ani v kostele,“ zmínil vedoucí sboru.

Přehlídka sborů
Nyní již velkopavlovičtí zpěváci pomalu vyhlížejí květnovou Přehlídku mužáckých sborů z Modrých Hor v Němčičkách. Při této akci na pódiu nebude chybět ani Svodničan z Bořetic, Mužáci z Němčiček, Mužáci z Kobylí a Mužáci z Vrbice.

A filozofie Velkopavlovických? „Pro nás je podstatné předávat to nejlepší, co ve zpěvácích je, přenášet tuto energii dál a s dědictvím lidové písně zacházet novým, živým tvůrčím způsobem. Zkrátka staré dobré víno v nových nádobách,“ uzavřel poeticky Kosík.

Přemysl Spěvák

 

Foto © 2012 Ing. Zdeněk Karber

 

18-02-2014 PV