Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Stanislav Prát v pořadu O SYSLECH A LIDECH

Sympatické chlupaté zvíře, opředené řadou záhad, žijící v atraktivním prostředí golfových hřišť, letišť a stepí, je ideálním hrdinou televizního dokumentu. V roce 2009 byl zahájen výzkumný projekt jehož cílem je získat o syslech co nejvíc informací. V té době také proběhla v tisku žádost o spolupráci při monitorování syslů. Do projektu se zapojil amatérský přírodovědec pan Stanislav Prát z Velkých Pavlovic a jeho pozorování bylo pro odborníky velkým překvapením.

Po všech stránkách sympatické chlupaté zvíře, opředené řadou záhad, žijící v atraktivním prostředí golfových hřišť, letišť a stepí. Sysel obecný. Patří v mnoha ohledech mezi naše nejpozoruhodnější savce: každý ho zná – a přece ho málokdo viděl na vlastní oči. Dokonce i odborníci o něm vědí dosud jen velmi málo. Ještě nedávno to byl pronásledovaný polní škůdce – dnes patří mezi nejvzácnější savce Evropy.

Sysel je stepní živočich a do Evropy se rozšířil teprve s takzvanou kulturní stepí, tedy se zemědělskou krajinou. Současné změny mu ale nevyhovují, a proto postupně mizí z velké části kontinentu. Například v Německu už sysel vyhynul, a tak dnes leží severní i západní hranice jeho výskytu na území naší republiky.

Zajímavé je současné rozšíření tohoto druhu u nás – prakticky všechny syslí kolonie najdeme na uměle vytvořených a udržovaných plochách, zejména na letištích nebo golfových hřištích. Asi nejznámější a zároveň největší z nich leží paradoxně v Praze – na ploše letňanského letiště. Ale jedna výjimka přece jen existuje. Jak pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR upozornil Stanislav Prát, v okolí Velkých Pavlovic je syslů větší množství a ti se navíc přizpůsobili životu ve vinicích, sadech a záhumencích.

Věra Procingerová

Pořad O SYSLECH A LIDECH spustíte po kliknutí ZDE

 

Stanislav Prát

 

05-01-2015 PV