Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Slovy klasika: Toto nikdo nečekal

 A co vlastně nikdo nečekal? Nebojte, dostaneme se k tomu. Jen mi dovolte to všechno vysvětlit. 

Celý příběh se začal psát 3. června 2023, kdy se konalo okresní kolo v požárním sportu v Pasohlávkách. Naši velkopavlovičtí hasiči skončili na krásném 3. místě. Což bylo po hrozně dlouhé době umístění na bedně. Všichni jsme to pečlivě oslavili, zadařilo se totiž i ženám a dorostu v rámci Břeclavské hasičské ligy. Ale šlo se dál, sezóna totiž byla v plném proudu a nebyl čas předlouze slavit úspěch na jedné soutěži, když nás čekalo mnoho dalších. 

Čas plynul a najednou se nám 15. června ozvali z okresu, že první dva týmy vzdaly nominaci na kraj, a zda bychom nechtěli jet na krajské kolo my jako třetí tým v pořadí. Celý den jsme přemýšleli, dávali dohromady pro a proti. Už jsme se nominace prakticky vzdali (protože do kraje zbýval pouze měsíc a my si nebyli jistí, jestli se stihneme připravit a kolik by nás bylo ochotných to vůbec zkusit), ale nakonec po večerních rozhovorech se zástupci okresu i s holkami z Tvrdonic, které se na kraj nominovali taky, jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. 

A tím začala měsíční dřina. Krajskou soutěž totiž nikdo z nás předtím neběžel. Byla to pro nás absolutní neznámá. "Stovky" a štafety 4x100 metrů jsme znali jen z videí. Naši členové měli zkušenosti jen se štafetami 4x60 metrů, které běhali naposledy jako děti. Jediný a zároveň náš nejzkušenější člen Peťa Adámek měl s krajem zkušenosti, když běhal za SDH Kobylí. 

První problém byl v tom, že jsme neměli žádné vybavení na tyto disciplíny. Kraj se totiž u nás nikdy neběžel, takže toto vybavení jsme do teď nepotřebovali. Naštěstí měl Peťa kontakt na Jirku Pálku z SDH Milovice, který nám ochotně půjčil hadice, proudnice a rozdělovač, za což mu mockrát ještě jednou děkujeme. Další problém byl v tom, že ani nemáme zázemí na trénink pro tyto disciplíny. Takže proběhla domluva s kluky z SDH Kobylí, kteří všechny věci i místo na trénink mají. Jim taky mockrát děkujeme za možnost trénovat u nich. A že těch tréninku za ten měsíc bylo až až. Další překážkou bylo to, že na kraji se běhá s jednotným čerpadlem, které je v okresech Břeclav a Hodonín pouze jedno, a to u kluků z SDH Mistřín. Takže jsme krom Kobylí jezdili trénovat i do Mistřína. Tímto děkujeme i SDH Mistřín za prostor a čas pro naše tréninky. 

Po mnoho trénincích (poslední týden před krajem jsme trénovali poctivě každý den od pondělí až do pátku), a po mnoha zraněních, ke kterým přišli snad všichni během toho měsíce, přišel konečně den D, 15. červenec 2023. 

Budíček v šest, odjezd v 6:30 od hasičky a hurá do neznáma. V Přísnoticích už na nás čekala perfektně připravená tartanová trať na stovky, štafety i požární útok. Právě první byla na řadě královská disciplína požární útok. V něm jsme skončili na třetím místě. Což pro nás byl skvělý start. Do celkového pořadí se totiž započítávaly všechny disciplíny dohromady. Pak následovaly stovky. Což znamená, že před každým hasičem je 100 metrů dlouhá trať, kde na něj čekají překážky jako dva metry vysoká bariéra, poté hadice, se kterými musí přeběhnout kladinu, která je také skoro dva metry vysoká, po seskoku z kladiny musí hasič hadice spojit, jeden konec zapojit do rozdělovače, druhý do proudnice a poté ještě závěrečný sprint do cíle. Všichni naši kluci zvládli štafety na jedničku. I tak z toho bylo páté místo. Což nás v průběžném pořadí srazilo o příčku níž na místo čtvrté. 

A následovaly už jen štafety na 4x100 metrů, kde krom bariéry a kladiny na hasiče čekal ještě "domeček" a přenos hasicího přístroje. První naše štafeta dokončila pokus úspěšně. Čas však nebyl úplně nejlepší. Všechno tak zbývalo na naši druhou štafetu. Ta se blýskla nádherným časem 69 vteřin. Moc děkujeme ještě Markovi Gálovi z Tvrdonic, který doplnil naši sestavu na stovky a štafety a zároveň nám předal cenné rady během soutěže. 

Po odběhnutí štafet jsme začali balit věci a nijak jsme nevěnovali pozornost výsledkům soutěže. Mysleli jsme si totiž, že náš výkon asi na nějaké čelní umístění asi nestačil. Až najednou doběhla naše přední fanynka Dáša Šmídová s tím, že jsme druzí a ukázala nám vyfocenou výsledkovou listinu. Po rychlém ujištění, že tomu tak opravdu je, propukla obrovská radost a štěstí. Doběhl za námi i starosta OSH Břeclav Jaromír Mikuška a začal nám gratulovat a slavil s námi. Mimochodem pan starosta před krajským kolem dal slib, že za 3. místo dá týmu jednu bečku piva, za 2. místo dvě bečky a vítězství tři bečky. Takže už se moc těšíme, až to vítězství budeme moc pořádně zapít. 

No a aby toho ale nebylo málo, v sobotu se konala ještě noční soutěž v požárním útoku. A co bychom byli za hasiče, kdybychom na soutěž nejeli a oslavovali 2. místo na kraji jen doma na hasičce, tak jsme si přeskládali věci, občerstvili se a vydali jsme se na noční. No a když už jsme byli ve formě, tak se nám povedlo celou noční soutěž vyhrát a dovezli jsme ještě ve stejný den i pohár za první místo. 

Závěrem bych chtěl za všechny hasiče poděkovat Petrovi Adámkovi za to, jak nás připravil na krajské kolo, jak nás motivoval, inspiroval a zajistil nám skvěle podmínky pro přípravu. 

A ještě malá poznámka na úplný konec. Všichni už jistě víte, že se nám porouchalo naše sportovní čerpadlo. Však také proběhla na naší noční soutěži tombola, kdy výtěžek šel na koupi nového čerpadla. Vybralo se krásných 68 tisíc korun. Nové čerpadlo však stojí 250 tisíc korun. Rozhodli jsme se tedy ve sbírání peněz pokračovat a to tak, že každý týden umístíme kasičku na příspěvky do některého z obchodů ve Velkých Pavlovicích. Za všechny příspěvky a dary moc děkujeme. 

Vaši velkopavlovičtí hasiči. 

A to už je úplný konec. Nezlobte se na mě, ale tento úspěch je pro nás tak velký, že jsme se s ním museli podělit se všemi. 

SDH * Slovy klasika: Toto nikdo nečekal

Text: Michal Procinger / Foto: Martin Bank / 18.7.2023