Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Slet letadel ve Velkých Pavlovicích

Na sobotu 4. června 2016 naplánoval náš letecký klub slet letadel pro rok 2016. Každoročně pořádaná akce přitahuje letce nejen za poznáním krás této části Moravy, ale i za hodnotnými upomínkovými dary, které letcům za jejich přílet věnujeme. Jsou to především materiály propagující naše město, vinařství ve městě a pořádání akcí. Chtěl bych tedy v této souvislosti, a netradičně už na začátku článku, poděkovat Městu Velké Pavlovice a některým vinařstvím, bez jejichž přičinění by hodnotné dary pro letce nebyly.
 
Už v podvečer, den před sletem, přiletěl letoun CESSNA 172 ze Dvora Králového nad Labem, který už třetím rokem provádí na našem sletu zážitkové lety pro veřejnost. Samotnému sletu letadel přálo velmi příznivé počasí. Již kolem 9. hodiny ráno přiletěl první letoun, a to až z letiště Hradčany (ležícího u stejnojmenné malé vesničky nedaleko České Lípy, kde za totality působily ruské letecké síly). Během dne přilétlo dalších 28 letadel z různých letišť naší republiky: Vyškov, Prostějov, Zlín, Bojkovice, Frýdlant nad Ostravicí, Náchod, Slaný, Olomouc, Podhořany, Liberec, Břeclav, Záhoří u Hranic, Miroslav, Pěnčín u Olomouce, Náchod a Brno. Spolu s letouny členů našeho klubu mohli návštěvníci vidět na odbavovací ploše letiště dohromady 38 strojů.

Zpestřením sletu byly i historicky první seskoky parašutistů ve Velkých Pavlovicích. K seskokům se nám podařilo zajistit i historický dvouplošník ruské výroby Antonov AN 2 z Bojkovic. Při jeho příletu byla již na palubě skupina sedmi parašutistů z okolí Zlína a tito se stali prvními, kteří kolem půl jedenácté dopadli na plochu velkopavlovického letiště. Druhá skupina parašutistů přijela auty z Brna a okolí a užívala si seskoků při dalších vzletech dvouplošníku. Parašutistů bylo nakonec 19 a své dovednosti předvedli návštěvníkům při celkem čtyřech výsadcích. Prostředí našeho letiště se jim zalíbilo natolik, že plánujeme spolu provádění seskoků ještě během léta, ale s menším letounem.

Letošní slet zdárně skončil a je třeba přemýšlet, jak by měl vypadat slet v roce 2017.
V roce, kdy se bude slavit 5. výročí létání ve Velkých Pavlovicích a 10. výročí našeho leteckého klubu.

 

Za členskou základnu Ing. Vratislav Nádeníček
Letecký klub Nad krajem André Velké Pavlovice * www.velkepavlovice-letiste.cz


 

Za bohaté fotogalerie z leteckého dne děkujeme
paní Janě Vondrové a panu Oldřichu Otáhalovi

 

Fotogalerie č. I (Foto © 2016 Jana Vondrová) * otevřete kliknutím ZDE

Fotogalerie č. II (Foto © 2016 Oldřich Otáhal) * otevřete kliknutím ZDE

 

Foto © 2016 Oldřich Otáhal

 

 


07-06-2016-BK