Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Slet letadel NAD KRAJEM ANDRÉ

V sobotu 27. června 2015 se na velkopavlovickém letišti uskutečnil slet letadel, pořádaný naším leteckým klubem, u příležitosti 3. výročí otevření letiště. Taková událost je však závislá na vhodném letovém počasí. Bohužel, při žádném sletu v minulosti se nám počasí příliš nevydařilo.

Ranní pohled na radarovou mapu s odrazy přeháněk nedával ani tentokrát příliš optimistické naděje na přílet letadel ze vzdálenějších letišť. Nicméně příroda byla nakonec přívětivější a alespoň dopolední počasí bylo pro létání jako stvořené. Přilétlo 36 letadel a to i z „dalekých“ letišť, jako jsou Jindřichův Hradec, Tábor, Hosín u Českých Budějovic, Slaný, Zbraslavice a Sazomín.

Nejpočetnější skupina byla z letiště Bojkovice u Uherského Brodu v počtu čtyř letadel, z nichž dvě byla dnes již historická práškovací letadla Zlín Z37 Čmelák, která se těšila neobyčejnému obdivu.

Od jedné hodiny odpolední se však přibližovala rozsáhlá přeháňka, která způsobila, že většina letadel před ní „prchala“ na domovská letiště. Po přeháňce se opět vyčasilo a tak ještě přilétla další 4 letadla z blízkých letišť.

Celkem se zapsalo 40 posádek. Když k tomu připočteme letadla, která trvale parkují v našem hangáru, tak můžeme hovořit o zatím rekordním počtu 45 letadel na odbavovací ploše velkopavlovického letiště v jednom dni.

Letošní slet byl poprvé pořádán současně s dětským dnem ve městě. Umožnili jsme dětem prohlídku letecké techniky a také se mohly do některých letadel posadit. Zpestřením byly vyhlídkové lety letadlem Cessna C172, která přilétla ze Dvora Králového nad Labem už v pátek před sletem. Po 3 dny umožnila desítkám zájemců – a zejména dětem - shlédnout kraj André z výšky. Část ceny letenky pro děti sponzorovaly 3 firmy: STK Brno, ulice Vídeňská, BV - Brumovice výtahy a také provozovatel vyhlídkového letounu.

Za poskytování informací známému letovému provozu a za udržování spořádaného toku letadel na a z našeho letiště vděčíme bývalému řídícímu letového provozu z letiště Brno-Tuřany, dnes již ve výsluze, panu Petru Machálkovi, který své poslání u radiostanice splnil bez chyby.

Za vydařenou sobotní akci bych chtěl poděkovat všem těm, kteří se na přípravě a průběhu sletu podíleli.
Hodnotné dárky a upomínkové předměty pro piloty byly připraveny Městem Velké Pavlovice a některými vinaři.
Díky též za jejich úsilí.

 

Ing. Vratislav Nádeníček, Letecký klub Nad krajem André, Velké Pavlovice * http://www.velkepavlovice-letiste.cz/


 

Fotogalerii z leteckého dnu a sletu letadel Nad Krajem André
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2015 Archiv Leteckého klubu Nad Krajem André

 

Spousty dalších krásných fotografií naleznete také * po kliknutí ZDE

 

 


03-07-2015-BK