Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

"Šlechtitelka" má novou tvář. Moderní

Napsali o nás; Deník 26. 10.2011 * Velké Pavlovice "Šlechtitelka" má novou tvář. Moderní. Na začátku stál Christian Carl André, francouzský expert na víno. Když na konci osmnáctého století přišel na jižní Moravu, získaly osobnost zejména Velké Pavlovice. 
 
 Díky Andrého poznatkům se vinaři v obci pustili do prvních šlechtitelských pokusů a o více než dvě stě let později vyrostla ve Velkých Pavlovicích nová šlechtitelská stanice.

V úterý dopoledne ji oficiálně otevřeli manželé Poliakovi. Francouzský odborník tam na práci s bobulemi dohlíží z několika kreseb.

„Když manžel s tím nápadem přišel, první mě zajímala rozloha vinic. Byla to výzva. Vinařství je moje srdeční záležitost a závazek vůči mému otci. Když jsme v minulosti začali s podnikáním, museli jsme vinaření opustit. Nyní jsem šťastná a hrdá,“ oznámila Jarmila Poliaková hostům.

Malé Toskánsko
Původní Šlechtitelská stanice stojí ve Velkých Pavlovicích od roku 1901. V posledních letech však její sláva spíše uvadala. To se má nyní pod novými majiteli změnit. Do vybudování zcela nového komplexu proto vložili desítky milionů korun.

„Vybudování vinařství se nám povedlo v rekordně krátkém čase,“ pochvaloval si Vladimír Poliak. Skutečně. Moderně zařízená budova „vyrostla“ u velkopavlovických vinic za rok. Stojí místo původní traktorové stanice a ještě v lednu byly na místě teprve díry pro základy stavby.

„Věřím, že to bude přínos pro Velké Pavlovice i okolí. Rádi bychom z toho udělali malé Toskánsko. Jsme však teprve na začátku, doufám ale, že se nám to podaří,“ řekla Poliaková.

Otevření a křest vinařství si nenechaly ujít desítky hostů. „Při stavebních pracích jsme v Pavlovicích způsobili malé pozdvižení, protože jsme řekli, že nestavíme halu, ale budujeme nové Akropolis. Vyvolalo to velice rozporuplné reakce, protože si nikdo nedokázal představit, co tady vlastně vznikne,“ sdělil s úsměvem předseda představenstva Luboš Vintr při pohledu na fotku, kde stojí ještě základní sloupy honosné budovy.

„Slavnostní otevření nastalo v půlce sezony, už ve středu se zase vrátíme k sběru. Ještě nám zbývá sklidit asi třicet procent úrody,“ řekl výrobní technolog Ondřej Konečný.

Přibudou včely
Ačkoliv vinařství působí na první pohled konečnou formou, práce ještě zdaleka neskončily. Chybí například lahvovací linka.

„Na jaře máme v plánu vysadit odrůdy pálava a andré, která je pro nás stěžejní a máme na ni i ochrannou známku. Vysazujeme nejvyšší stupeň kvality, abychom zvedali jakost,“ uvedl Konečný.

Přestože křížení odrůd, se kterým kdysi začal Francouz André, vinaři momentálně neplánují, v budoucnu na něj dojde. Kvůli tradici i předpokladu návštěvníků.

„Zrovna v pondělí jsem o tom mluvil s majitelkou. Bylo by dobré, kdybychom s křížením zase začali. Nebude to nic velkého, ale spíše doplněk. Když sem totiž lidé přijdou a vidí název Šlechtitelská stanice, očekávají, že tento proces se u nás děje,“ tvrdí technolog, podle něhož se má u vinařství objevit ještě včelařství.

Vzniklo by tak multifunkční centrum. Lákat by mohlo například agroturisty.

„Ve vinicích vysadíme různé byliny, aby včely měly na čem žít. Chceme, aby vytvořené podmínky navazovaly jedna na druhou a symbolizovaly vztah ke krajině,“ dodal Konečný.


Autor: Lukáš Ivánek

Fotogalerii ze slavnostního otevření výrobní haly otevřete kliknutím na obrázek... 

 

Foto © 2011 Milán Pecka

26-10-2011 PV