Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Slavnostní výsadba stromu Slovácka - Oskeruše

21. dubna 2007 , v předvečer Dne Země, byl  ve Velkých Pavlovicích  vysazen stromek oskeruše - jeřábu domácího - Sorbus domestica, který je symbolem Slovácka. Fanfáry dechového souboru ZUŠ s dirigentem MgA. Zbyňkem Bílkem zahájily v parčíku před velkopavlovickou radnicí  jeho slavnostní výsadbu. Mgr. Vít Hrdoušek z Tvarožné Lhoty,  propagátor tohoto vzácného ovocného stromu, dovezl sazenici, která je  první  symbolickou oskeruší ve Velkých Pavlovicích vysazenou ve 21. století a naváže na staleté tradice pěstování oskeruší ve vinohradnických oblastech.

Oskeruše vysazovali vinaři na okraje vinic, aby poskytovaly stín při odpočinku po namáhavé práci, jejich sušené plody se používaly jako přírodní konzervant vína, měly mnohostranné použití jako potravina, pálila se  z nich vynikající oskerušovice a z mimořádně tvrdého dřeva se zhotovovaly součástky dřevěných lisů na hrozny. Starosta Ing. Pavel Procházka obdržel pro Město Velké Pavlovice " Certifikát nositele oskerušové tradice" a místostarosta Ing. Zdeněk Karber prázdnou láhev na oskerušovici, která bude naplněna po vypálení první úrody plodů, možná již za deset let.

Aby stromek dobře rostl a prospíval, byl zalit vínem Rulandským bílým z Vinařství V.& M. Zborovský, tak jak to vždy bývalo zvykem.

Foto: Ing. Zdeněk Karber