Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Slavností uvedení studentů do řad maturantů

Života běh člověka je provázen periodicky se opakujícími milníky. Ať je to Nový rok, Velikonoce, dušičky, Vánoce, zarážení hory nebo svěcení martinských vín, pokud se nás týkají, čekáme na ně povětšinou s radostným očekáváním. V životě studenta k těmto významným dnům patří pravidelně začátek školního roku, předávání pololetního i závěrečného vysvědčení a samozřejmě všechny prázdniny. Jednou za život ovšem do množiny těchto významných dnů přibude stužkování, tedy povýšení obyčejných studentů posledních ročníků střední školy do výjimečného stavu maturantů. Proto se v pátek 24. listopadu v aule našeho gymnázia sešli postupně studenti obou maturitních tříd. V gala, hladce načesány i oholeni, předstoupili za zvuku romantických tónů klavíru před své blízké i vzdálené příbuzné, kamarády, lásky a pedagogy, aby si nechali připnout stužky a navléct šerpy s tím obávaným titulem „Maturant/ka“. Při tomto ceremoniálu, tradičně provázeným pasováním rytířským (a co si budeme namlouvat, pěkně těžkým) mečem, zazněly proslovy ředitele školy dr. Kropáče a příslušných třídních učitelů – Mgr. Míchalové, Mgr. Týmal Valouškové a Mgr. Hradila. Svoji trošku do mlýna přidali i zástupci obou tříd. Hodně se děkovalo, hodně se povzbuzovalo a taky se hodně varovalo. Ono těch 162 posledních dní středoškolské docházky uteče jako voda v potoce. Všichni doufáme, že díky společnému učitelů a studentů se v aule sejdeme zase v červnu, na předávání maturitních vysvědčení. A samozřejmě v plném počtu.

Závěr tohoto důstojného aktu se nesl na vlně melodie známé studentské hymny Gaudeamus igitur, tedy Radujme se. Ano, i když maturita klepe na dveře, radujme se. Radujme se, že na nás ještě několik měsíců každé ráno čeká naše místo v lavici. Radujme se, že maturanti mají odvahu předstoupit před své blízké a víceméně spontánně zazpívat úryvek písně Take me home, country road. Radujme se, že v očích otrkané mládeže byly vidět slzy. Radujme se, že máme někoho, kdo nás podpoří a kdo za námi stojí. A radujme se, že ta maturita už je opravdu za dveřmi a až se ty dveře otevřou...kdo ví, co za nimi čeká.

Slavností uvedení studentů do řad maturantů

Text: Mgr. Jana Zavadilová / Foto: Karin Forejtová / 27.11.2017