Slavnost Těla a krve Páně, dříve zvaná Boží Tělo, je specifická pro katolickou církev, neboť se začala slavit, aby se zdůraznila reálná přítomnost Ježíše Krista, a to jednak v jeho Božství, tak v jeho lidství v Eucharistii - Nejsvětější svátosti, neboť dle nauky katolických a pravoslavných křesťanů Tělo Páně je proměněná hostie a krev je proměněné víno.
Průvod Božího Těla se koná proto, abychom vyznali svou víru, že Pán Ježíš je přítomen ve svaté hostii, a také abychom mu slavně poděkovali, že mezi námi osobně přebývá. Pro slavnost je typické podávání přijímání věřícím pod obojí.
Svátek zavedl papež Urban IV. v roce 1264. Roku 1314 byl potvrzen Klementem V. Od 15. století se po celé církvi rozšířil zvyk procesí. Šířil se postupně a v Praze se prvé procesí Božího těla konalo roku 1355. V českých zemích, stejně jako ve většině krajin střední Evropy, nabyla tato oslava zvláštního rázu. Průvod přijal charakter prosebného procesí za příznivé počasí před nastávajícím létem a za ochranu před přírodními katastrofami.
I ve Velkých Pavlovicích je zvykem po závěrečné části mše svaté konat procesí s baldachýnem a zastavovat se při čtyřech vyzdobených oltářích za zpěvu eucharistických písní. V průvodu kráčí i krojovaná chasa. Družičky oblečeny v bílém házejí plátky květin před kněze, který nese v monstranci Nejsvětější svátost. Květy posypaná cesta je jedním z výrazů úcty k Ježíši nesenému v průvodu.
Miroslav Grégr
Slavnost Těla a Krve Páně
VIDEOSTUDIO GRÉGR Velké Pavlovice
© 2013 Město Velké Pavlovice
04-06-2013 PV