Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Škrpálek? Vznikl po cestě na autobus

Napsali o nás * Břeclavský deník, 18.6.2014 - Z dramatického kroužku při základní škole ve Velkých Pavlovicích se zhruba před rokem a půl vyklubal divadelní soubor velkopavlovického gymnázia. Jmenuje se Škrpálek.

Jako vůbec první představení ochotníci nabídli dvě balady z Kytice od Jiřího Suchého. „Ten přepracoval Erbenovy balady do legrační podoby, kterou hráli v sedmdesátých letech v pražském divadle Semafor herci jako třeba Josef Dvořák,“ vysvětluje vedoucí a režisér souboru Petr Kadlec.

Velkopavlovičtí studenti nacvičili balady Polednice a Zlatý kolovrat. „Zkoušeli jsme je asi rok a byly přijaty s úsměvem, lidi to baví. A moc si to hraní užívají i děti. Jsem rád, že se kolem divadla vytvořila dobrá parta. Proto to taky dělám a jsem za to rád,“ usmívá se vedoucí herců.

Studentský ochotnický soubor čítá aktuálně devět členů ve věku od dvanácti do devatenácti let. „Postupně jsme od dramatického kroužku upustili a založili spolu tento soubor. Svou zásluhu na něm mají hlavně Lubomír Krůza a Aneta Bajková. Drtivá většina členů je z gymnázia, ale do nové hry jsem zapojil i jednoho chlapce z velkopavlovické základní školy,“ prozradil Kadlec.

Původně chtěli zpracovat více než dvě balady, ale postrádali více času. „Nejprve jsme začínali s Polednicí a až se k těm dvěma nadšencům nabalili i další členové, pokračovali jsme Zlatým kolovratem,“ vzpomíná muž, který učí na velkopavlovickém gymnáziu angličtinu.

Také on sám dříve působil jako amatérský divadelník. „Nacvičování Kytice bylo radostné, zajímavé bylo třeba dávat dohromady hudbu. Opravdu jsme si to užívali a zažili jsme spoustu legrace,“ tvrdí Kadlec.

Soubor momentálně zkouší divadelní komedii anglického autora Brandona Thomase Charleyova teta. „Pracujeme na ní asi měsíc, ale není to intenzivní. Momentálně spíš víc hrajeme, takže jsme zkoušení přerušili,“ doplňuje režisér.

A jak vznikl název Škrpálek? „Přišli na to studenti, když šli na autobus z jedné sobotní zkoušky. Jedna dívka nazvala své boty škrpálama a toho se pak chytili ostatní,“ dodává učitel.

Kytici velkopavlovičtí studenti zahrají v neděli od čtyř hodin odpoledne v kulturním domě ve Starovičkách a pak v pondělí od jedenácti dopoledne ve Velkých Bílovicích.

DENÍK: Tereza Hunkařová

 

Foto © 2014 Archiv Gymnázia Velké Pavlovice

 

18-06-2014 PV