Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Školáci se s Českým červeným křízem učili, kterak poskytnout první pomoc

Dne 21. listopadu absolvovali žáci 5. a 8. ročníků Základní školy Velké Pavlovice školení Českého červeného kříže, které bylo zaměřené na poskytování první pomoci. Jednalo se o soubor jednoduchých a logických úkonů, které vedou k záchraně života. Školení bylo rozděleno na dvě části.

V první – teoretické části záchranáři ČČK nejdříve dětem připomněli důležitá telefonní čísla pro přivolání první pomoci. Po zhlédnutí obrázků s ukázkami první pomoci byli žáci poučeni, jak zastavit tepenné a žilní krvácení, o možnostech transportu zraněného v terénu a uložení zraněného do stabilizované polohy.

Ve druhé – praktické části probíhala výuka na čtyřech stanovištích. Zde se žáci dozvěděli, jak zajistit místo autonehody tak, aby neohrozili svůj život. Ve dvojicích si vyzkoušeli uložení zraněného do zotavovací polohy. Po ukázce resuscitace si každý žák vyzkoušel na figuríně masáž srdce. Na závěr měly děti možnost zastavit krvácení na horní a dolní končetině. Nebylo to vůbec jednoduché, protože místo figuríny ošetřovali „poraněného“ spolužáka.

Díky znalostem první pomoci mohou žáci zachránit život kamarádovi nebo neznámým lidem.

Text: PhDr. Jitka Martincová, Základní škola Velké Pavlovice / 23.11.2016