Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Školáci byli u toho! U vzniku ostrova Krakatau

V pondělí 9. a úterý 10. června bylo na Ekocentru Trkmanka rušno. Ekocentrum Trkmanka ve spolupráci s vedením Základní školy a Městem Velké Pavlovice připravilo pro žáky prvního stupně místní základní školy netradičně pojatý Den dětí. Vzhledem k počtu téměř 150 žáků, byla tato akce rozdělena do dvou dnů.

Po příchodu na nádvoří byli žáci mezitřídně promícháni a rozděleni do osmi skupinek. Každá skupinka měla své barevné rozlišení a ve stejné barvě připravené výchozí a konečné stanoviště. Děti byly seznámeny s programem, který byl pro ně na Ekocentru a v jeho nejbližším okolí připraven.

Projekt, kterého se děti zúčastnily, se jmenuje „Zelený ostrov“ a jedná se o legendu o vzniku ostrova Krakatau. Motivací celého příběhu je skutečná událost, příběh ostrova, který byl po sopečné erupci zcela zničen, ale život se na něj znovu navrátil.

Příběh, jehož součástí se staly přítomné děti, sleduje významné události ostrova od sopečného výbuchu až do dnešní doby. Osm částí příběhu, osm stanovišť, s plněním různých úkolů absolvovaly zdatně děti po oba dva dny i za nepřízně horkého počasí.

Každé stanoviště rozvíjelo vědomosti dětí o dané problematice a současně splněním vybrané aktivity získávali materiály ke splnění úkolu, který je čekal na úplný závěr programu. Celým dopolednem se prolnula témata neživé přírody, rozmanitost semen a plodů, tajemný svět hmyzu a zvířat, zásah člověka do přírodních dějů a jeho vliv na změny planety Země. Rozvíjení vědomostí bylo doplněno o aktivity podporující dobré vztahy v kolektivu, podporu a nutnost spolupráce, rozvoj koordinace a jemné motoriky.

Závěrem dne mimo malé osvěžení, byli žáci také seznámeni s projektem, který poprvé představilo Ekocentrum Trkmanka na druhém ročníku Ekofestivalu. Cílem tohoto projektu je, aby se Velké Pavlovice staly jedním z fairtradových měst. Děti získaly většinou první informace o existenci pojmu fairtrad, a také si poprvé pochutnaly na sladké odměně – fairtradové čokoládě. Již nyní se připravují další aktivity zaměřené na toto téma i pro širokou veřejnost.

Věříme, že rozzářené tváře dětí, i když unavené ze sluníčka, při odchodu znamenaly,
že se jim líbilo, že si odnesly spoustu nových informací a poznatků,
a budou se těšit na to, co jim Ekocentrum Trkmanka připraví příští rok.

 

Na závěr bychom také rádi poděkovali žákům z devátých tříd, kteří nám s průběhem obou dvou dnů vypomohli.

Pracovníci Ekocentra Trkmanka


 

Fotogalerii ze oslavy Mezinárodního dne dětí na Ekocentru Trkmanka
s programem pro školáky otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Zuzana Pecháčková

 

 

13-06-2014-BK