Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sklo, papír, plast, to je odpad, který se nám daří třídit, v jiných komoditách ovšem zaostáváme

V roce 2023 se Velké Pavlovice umístily (mezi obcemi svážející společnost Hantály, a.s.) po sečtení objemného odpadu a komunálního odpadu na nelichotivé třetí příčce v množství na občana. 

Dle údajů, odevzdal každý občan z města průměrně 250 kg takového odpadu. Paradoxní je to, že množství sváženého odpadu (z popelnic) máme naopak jedno z nejnižších. U objemného odpadu máme ovšem trojciferné číslo a to žádná jiná obec ani město nemá.

A právě to je důvod, k přísnějšímu přístupu obsluhy sběrného dvora k občanům, při odevzdávání objemného odpadu.

Zjednodušeně řečeno, nábytek bude třeba rozdělat na jednotlivé komodity (sklo/dřevo/látka/molitan) a neprůhledné pytle o několika set litrových objemech budou obsluhou náhodně kontrolovány.

Možná si říkáte, proč třídit, když se to stejně vozí všechno na skládku. Nevozí. Konkrétně dřevo se odváží k dalšímu zpracování, což mi určitě dosvědčí plno truhlářů, kteří pracují s tzv. laminem a najdou v řezu občas nejen dřevo. Ale to je jiná kapitola. 

O plastech, papíru, kovu se snad ani zmiňovat nemusím, tam je další zpracování jasné.

Rozdělat skříňku staré kuchyně je samozřejmě mnohem jednodušší, než rozložit čalouněnou pohovku. Ale i to lze, byť s větším úsilím. 

I z důvodu převozu je rozumné si vše rozložit v klidu doma, ale nebudeme nic namítat ani proti rozložení na sběrném dvoře, kde je možné si zapůjčit i základní nářadí, ale lepší bude, když už se rozhodnete pro rozebrání na sběrném dvoře, vzít si nářadí svoje. Až na sběrném dvoře doporučuji hlavně „vysklívat“ přímo do kontejneru stará okna a dveře. 

Děkujeme, že pomáháte snižovat náklady na hospodaření s odpadem v našem městě. 
Děkujeme, že podporujete recyklaci.  

Text: Petr Hasil, starosta města Velké Pavlovice / 26.6.2024