Víte, že tyto plesy se začaly pravidelně pořádat již v 16. století v Itálii? Jednalo se o taneční událost pro vyšší společenskou třídu. Ve slovníku spisovného jazyka českého se dočteme, že šibřinky jsou „masopustní maškarní zábava s určitým tematickým rázem“ a jako příklady se tu uvádějí spojení „hasičské“ a „sokolské“ šibřinky. Maškarní ples je společenská akce, na kterou příchozí dorazí v maškarním kostýmu či alespoň se škraboškou na obličeji. Maska dodává jedinci pocit anonymity. Mnoho lidí se tak má tendenci chovat trochu odlišně než normálně a často si i více vyhodí z kopýtka.
Na taneční parket velkopavlovické sokolovny vyrazilo na 70 maškar. Mottem dnešního večera se stal slogan v písni taneční skupiny ESSO: „Ten kdo se chce bavit, ať je tady s námi.“
V hodnocení masek v jednotlivcích zvítězila uklízečka, ve skupinovém provedení se nedaly přehlédnout cigánky a tak si prvé místo doslova vyválcovaly. Všechny zaujali a druhé místo si vybojovali Kanibalové. Skuteční vítězové však byli všechny masky, zejména ty, jejichž maškarní tvář vzešla z vlastní tvorby.
Miroslav Grégr
Atmosféru maškarního plesu přibližuje reportáž
VIDEOSTUDIA GRÉGR Velké Pavlovice
07-03-2011 PV