Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Šestý Běh o velkopavlovickou meruňku? Značka Par excellence, ani "vichr z hor" nechyběl!

Jaký byl už šestý ročník BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU? Rádi bychom jen tak, aby řeč nestála a téměř znuděně a bez špetky nápadu konstatovali – slunce hřálo, počasí přálo, vše na jedničku a za rok zase…

Jenomže ten letošní „půltuctový“ ročník běhu byl jedna velká pikantérie, chcete-li taškařice, kterou jen tak nevymyslíte! Připomínal spíše černobílou grotesku odehrávající se na pomačkaném a prověšeném filmovém plátně prvorepublikového biografu, to vše umocněné falešnými tóny nonšalantního brnkání na piano samozvaného umělce s kouřícím doutníkem pohupujícím se v koutku jeho úst. Charlie Chaplin či Dziga Vertov by se od nás mohl učit!

Takže… dopolední závody dětských kategorií se odvíjely přesně dle harmonogramu, jako když másla ukrajuje, bez sebemenších zádrhelů, vše doslova a do písmene běželo tak, jak mělo. Na běžeckém oválu atletického stadionu za gymnáziem a základní školou nenastaly žádné významnější karamboly, úrazy, ani slziček proplakaných nad vlastním nezdarem protentokrát moc neukáplo. Počasí bylo vzhledem k datu 25. března 2023 příznivé, sem tam vykouklo sluníčko, teploty byly okolo dvanácti stupňů, zprvu nefoukalo vůbec, potom trošku, avšak nic významného. Nevídaná idyla a pohoda byla však předzvěstí oné výše avizované (tragi)komedie.

Po odběhnutí dětských závodů, vyhlášení vítězů a předání cen a medailí nejrychlejším, se celý organizační tým, samozřejmě včetně běžců zaregistrovaných do hlavního závodu a také junioři a dorostenci, přesunul na náměstí před velkopavlovickou radnici. Zde už byl připraven startovní – cílový oblouk, jehož nafouknutí zajišťuje kompresor, toho času jedoucí na plné obrátky. Brána je k povrchu zemskému vždy uchycena lany a vždy toto opatření naprosto dostačuje. Jenomže… jenomže to nesmí foukat tak, jak foukalo v sobotu ve Velkých Pavlovicích. Dulo nám to tu tak, že nám onen pověstný Cimrmanův „vichr z hor“ oblouk takřka odnesl, navzdory pevnému zakotvení. V 11:40 odstartoval závod JUNDORu a Dorostenců a než přiběhl první závodník do cíle, brána plápolala vzduchem. Vlastními těly a společnými silami ji jen stěží organizátoři a akční diváci zachraňovali, odhadujíce, zda bude letos šíje nejrychlejšího juniora ověnčena tradičně vavříny, anebo inovátorsky nafukovací branou. Navíc nebylo do poslední setiny vteřiny úplně jasné, jestli bude vítěz branou probíhat, přeskakovat ji, anebo ji už nikdy neuvidí. Nakonec dopadlo vše dobře a brána byla zachráněna. Snad i kompresor to přežil, to se ještě ukáže.

Podobné „drama“, v duchu hlášky z filmu S čerty nejsou žerty - „Spadlo ti to. Asi vítr, Máchale…“, se odehrávalo i na rozbočce závodních tras Muži – Ženy v dolince na Jezírkách. Zde byla umístěna informační cedule, tzv. „áčko“, s šipkami, kudy se má správně který závodník vydat. A u této cedule stála jedna z organizátorek dávající na závodníky pozor, aby skutečně neseběhli ze své trasy. Tou osobou jsem byla shodou okolností já a kdo mě neviděl, neuvěří. Zpětně lituji, že mě nezaznamenala nějaká ta skrytá "Big Brother" kamera, protože to bych vám přála vidět!

Na místo jsem v šíleném protivětru dorazila fyzicky naprosto vyšťavená, jelikož jsem jela na kole - skvělý nápad! Jen co jsem dechu a smyslů popadla a postavila se k ceduli, opřel se do ní nevídaně silný poryv větru a vytrhnul z ní plastové desky, mezi které byly vloženy A3 papíry s popisy a šipkami. Desky se rozlomily, začaly levitovat vzduchem jako fakíři na kobercích, mimochodem jedna deska mě při svém vzletovém manévru málem podřízla, a papíry začaly vesele poskakovat po poli. A já za nimi, nevesele. Jen co jsem po papíru už už sahala, samozřejmě opět popolétl a…, protože bylo právě 12:05 a hlavní závod od radnice startoval úderem poledne, první běžci už v pravidelném rytmu dusali polňačku na obzoru. Musela jsem se smát, to prostě nevymyslíš… Nakonec jsem ušpiněné papíry úspěšně posbírala, umístila je do torza notně zdemolované cedule, za kterou jsem se nabuzená svým heroickým výkonem pyšně postavila a nasadila úsměv číslo jedna. No, postavila…, spíše jsem se komíhala ve větru a seč mi síly stačily, snažila jsem se kotvit. Avšak zároveň jsem se pomyslně uznale plácala po zádech uspokojena svým rozhodnutím, že se letošního závodu nezúčastním. 

Počasí běhu vskutku nepřálo, ani náznakově. Toto tvrzení jen podtrhl můj první pohled na přibližující se čelo závodního pelotonu. V ten moment mnou proběhla toho dne už několikátá vlna adrenalinu. Při spatření přibližujících se běžců mě začínala zachvacovat vlna paniky pramenící z pomyšlení, že určitě neumím poskytnout první pomoc, které zajisté bude zapotřebí. Někteří totiž vypadali, že jsou už po prvních dvou a půl kilometrech v nohách na pokraji svých sil. Jejich brunátné tváře, přerývavé dýchání, hekání, mnohdy nadávání a spílání, prapodivné nekoordinované pohyby rozrážející vzduch a také odevzdaný smích se slovy „toto nepřežiju“, vytvářely v mé hlavě úzkost a v uších zněly jako apokalyptická kakofonie.

Avšak, jak se říká… „Konec dobrý, všechno dobré!“ Nakonec opravdu všechno dobře dopadlo. Doběhli všichni, přežili všichni, zraněn fyzicky (a snad ani psychicky) nikdo nebyl, vítězný oblouk byl zachráněn (dokonce jsme jej dle očekávání ani z pálavského vysílače odmotávat nemuseli), informační áčko je už v opravě, ceny byly dokonce v úplném bezvětří a za rozzářeného odpoledního sluncesvitu rozdány - holt, počasí se ve finále také umoudřilo, co více si my organizátoři a vy běžci či fanoušci a diváci, můžeme přát? Snad už jen na úplný závěr – děkujeme a za rok zase ve Velkých Pavlovicích „na zaběhanou“! 

Jak dopadl VI. ročník BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU?


Letos, dne 25. března 2023, traťové rekordy překonány nebyly a to jednoznačně z důvodu nepřízně počasí. Ledový vichr dosahoval v průběhu hlavního závodu v nárazech rychlosti až 32 km/h.

VIP rekordní čas Běhu o velkopavlovickou meruňku pro trasu 8 km tedy zůstává 0:26:25,05 (tento čas zaběhl roku 2022 Matěj Hřebačka z Atletického klubu Hodonín), pro trasu 5 km pak 0:18:42,08 (tento čas zaběhla roku 2018 Irena Pospíšilová z Atletického klubu Drnovice).  

Absolutním vítězem hlavního závodu MUŽŮ na 8 km se pro rok 2023 stal ROMAN PAULÍK s časem 0:27:30,14, který běžel za TJ Lokomotiva Břeclav. Bral tedy zlato, stříbrný byl MILAN VIKTORA z Pardubic a bronzový byl LUKÁŠ SOURAL z Brna.

Absolutní vítězkou závodu na 5 km v kategoriích ŽENY & MUŽI nad 70 se pro rok 2023 stala JARMILA HASTÍKOVÁ z Veselí nad Moravou s časem 0:19:19,65, druhé místo si vyběhla MICHAELA SALAYOVÁ z Bratislavy a třetí pak DANKA TRUSKOVÁ z Podulí.

Z Velkopavlovčáků se s tratí hlavního závodu na 8 km nejlépe popasoval JAKUB ŠENK s časem 0:33:32,14 a s tratí 5 km ZUZANA KOLEDÍNSKÁ s časem 0:28:45,08.

Výsledky všech kategorií, včetně JunDor & dětských otevřete kliknutím na
* VÝSLEDKOVOU LISTINU VI. ročníku BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU 2023 (formát PDF)

VI. ročník BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU v číslech

Počet závodníků CELKEM ve všech kategoriích – 330 BĚŽCŮ
Počet závodníků v hlavním závodě (8 a 5 km) – celkem 171 běžců
Počet závodníků v hlavním závodě MUŽI (8 km) – 101 běžců
Počet závodnic v hlavním závodě ŽENY & MUŽI 70 (5 km) – 70 běžkyň

Počet závodníků v kategoriích JunDor – celkem 18 běžců (z toho 9 dívky a 9 chlapců)

Počet závodníků v dětských kategoriích – celkem 141 běžců (z toho 67 dívek a 74 chlapců)

K naší velké radosti se závodu zúčastnila i docela početná sestava VELKOPAVLOVČÁKŮ.
Také zde je však stále co zlepšovat! Doufáme, že nás bude příští rok nejméně jednou tolik!

Ocenění VELKOPAVLOVČÁCI v hlavním závodě (muži 8 km, ženy 5 km):


Nejlepší Velkopavlovčanka – ZUZANA KOLEDÍNSKÁ
Druhá nejlepší Velkopavlovčanka – BOHUMILA ŠTAMBACHEROVÁ
Třetí nejlepší Velkopavlovčanka – nebyla vyhlášena, z V.P. běžely jen 2 ženy

Nejlepší Velkopavlovčák – JAKUB ŠENK
Druhý nejlepší Velkopavlovčák – RADEK KYNICKÝ
Třetí nejlepší Velkopavlovčák – STANISLAV BÁLKA

Ocenění VELKOPAVLOVČÁCI v dětských kategoriích:


3. místo – kategorie Přípravka kluci – VOJTA VÁGNER
2. místo – kategorie Mladší žáci – JAN KARÁSEK
3. místo – kategorie Mladší žáci – JAN HORÁČEK
2. místo – kategorie Mladší kluci – ŠIMON PROKEŠ

Absolutně nejmladší běžci z Velkých Pavlovic – Evelína ŠTAMBACHEROVÁ a Jakub POHANKA, ročník 2020

BĚŽCI Z VELKÝCH PAVLOVIC...

(celkový počet ve všech kategoriích – 46 závodníků)

Hlavní závod dospělé kategorie celkem 9 závodníků (7 mužů a 2 ženy):

Jakub ŠENK – 1989
Radek KYNICKÝ – 1972
Stanislav BÁLKA – 1970
Libor POHANKA – 1978
Martin HICL – 1973
Filip HICL – 2003
Lukáš HICL – 1987
Zuzana KOLEDÍNSKÁ – 1983
Bohumila ŠTAMBACHEROVÁ – 1986

Dětské kategorie celkem 37 závodníků (23 chlapců a 14 dívek):

Amálie JANOVSKÁ – 2011
Adéla PROKEŠOVÁ – 2011
Anna ZELENÁ – 2012
Lada KRAJCAROVÁ – 2012
Anna LACINOVÁ – 2013
Karin FUKALOVÁ – 2013
Monika HLÁVKOVÁ – 2014
Anna ŠŤAVÍKOVÁ – 2015
Eva SASÍNKOVÁ – 2016
Adél DUGOVÁ – 2016
Amy HICLOVÁ – 2017
Anežka PROCHÁZKOVÁ – 2017
Nina STÁVKOVÁ – 2018
Evelína ŠTAMBACHEROVÁ – 2020
Jan KARÁSEK – 2010
Jan HORÁČEK – 2010
Pavel HLÁVKA – 2011
Vojta VÁGNER – 2012
Michael SASÍNEK – 2012
Mikuláš PROKEŠ – 2012
Robin PODEŠVA – 2012
Šimon HEJL – 2012
Antonín ŠTAMBACHER – 2013
Dominik PROKEŠ – 2013
Matyáš PROKEŠ – 2014
David KALLUS – 2014
David GAWELL – 2014
Vojtěch JULINEK – 2014
Šimon PROKEŠ – 2016
Cyril KRAJCAR – 2016
Jan KAŠÍK – 2016
Mireček ŠŤAVÍK – 2016
Jan POHANKA – 2016
Vojtěch KAŠÍK – 2018
Robin FŮKAL – 2018
Eliot HICL – 2019
Jakub POHANKA – 2020

Všem oceněným závodníkům posíláme zaslouženou gratulaci a všem, kteří se zúčastnili i nezúčastnili, ale svou registraci do sedmého ročníku meruňkového běhu zvažují, přejeme, ať jim to vždy a za každých okolností běhá!
Snad ne ani pro vítězství, ale pro radost!

Sportu zdar, běhu zvlášť a příští rok na již VII. ročníku
BĚHU O VELKOPAVLOVICOU MERUŇKU na „zaběhanou“ ☺!


PODĚKOVÁNÍ…

Vždy je velký problém ne poděkovat, ale na nikoho nezapomenout. Pokud tedy na někoho zapomeneme, již nyní se omlouváme – nebyl to úmysl, ale prachobyčejná skleróza či nepozornost. Takže děkujeme všem hlavním organizátorům akce – Běžeckému klubu Hodonín v čele s předsedou a nenahraditelným vtipem sršícím komentátorem panem Pavlem Bílou, Městu Velké Pavlovice a Službám města Velké Pavlovice, Základní škole Velké Pavlovice, Gymnáziu Velké Pavlovice, skupince běžeckých nadšenců z Velkých Pavlovic, zaměstnancům Ekocentra Trkmanka za nasmažení dvou stovek řízečků, obsluze občerstvení, středoškolským studentům za „občerstvovací servis“ při závodu dětských kategorií, zdravotnici, fotografům a jiným "zvěčnitelům", všem dobrovolníkům, kteří nám pomohli s výběrem startovného, se psaním diplomů, prostě úplně všem, kteří jakkoliv přiložili ruku k dílu.

Protože bez vás – bez vás by to prostě nešlo! Děkujeme!

VIDEOREPORTÁŽ RTV Jih z VI. ročníku BĚHU O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU (25. března 2023)
otevřete kliknutím ZDE

Sport * BĚH O VELKOPAVLOVICKOU MERUŇKU 2023 * VI. ročník

Text: Karolína Bártová / Foto: Oldřich Otáhal & Jan Procinger / 28.3.2023