Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Šesťáci se jeli "dát dohromady" do Křižanova

Adaptační pobyt pro žáky šesté třídy uspořádala Základní škola ve Velkých Pavlovicích letos teprve podruhé, ale věříme, že se stane tradicí. Důvodem je nejen lepší poznání a splynutí nového kolektivu, ale i příjemné a atraktivní místo, kterým je rekreační středisko Křižanov.

Zábavný byl hned počátek „adapťáku“. Některé děti opouštěly svůj domov poprvé, ale po rozloučení s rodiči nahodily své velké batohy na záda a statečně pochodovaly na vlakovou zastávku. Někteří se těšili již na cestu vlakem, protože většina jím ještě necestovala. Obrovské nadšení z vlaku se nám snad jako osobám za děti zodpovědným, dařilo udržet „v rámci norem“.

Vlaková stanice Křižanov ale ještě nebyla naším cílem. Čekaly nás ještě asi 2 km pěší cesty. Na místo dorazilo 27 polomrtvých lidiček s třemi dospělými. Toto rekreační středisko Drak nemá pohádkový jen název, protože po několika minutách zde začali všichni kouzelně ožívat jako po pokropení „živou vodou“.

Po ubytování do pokojů následovalo rozlosování do soutěžních skupin. Zelená, modrá a žlutá měla sedm členů, oranžová šest. Kromě prvních soutěží následovalo i zdobení pobytových triček. Dětem byla rozdělena trička podle barvy jejich skupiny, takže bylo na první pohled zřejmé, kdo kam patří. Na záda si všichni pomocí foukacích fix vytvořili nápis „Křižanov 2012“. Na přední stranu si členové stejných skupin vzájemně otiskli svoji ruku a přidali k ní své jméno. Trička byla opravdu nádherná, všichni z nich měli radost.

Už při této společné práci bylo možné sledovat, jak se děti sžívají a jak začínají spolupracovat. Překážkou nebylo ani to, že mají kamarády v jiných skupinách, a dokonce i ti, kteří byli doposud trochu samotářští, s vervou spolupracovali. Následující soutěže, např. turnaj v přehazované nebo sběr CD trasy a další, bylo radost pozorovat, protože kdo by se rád nedíval na spolupracující skupiny? Po výborné večeři soutěže pokračovaly v klubovně až do rozchodu do pokojů a nočního klidu.

Úterní ráno zahájila rozcvička a běhání, následovala výborná snídaně v podobě švédských stolů, kde byl opravdu pestrý výběr pro všechny mlsouny. Dopolední soutěžení bylo zahájeno ohodnocením úklidu na pokojích a dalšími hrami.

Během dne nás nejvíce zaujala „Špuntovaná“, kde měly děti hledat uschované vršky od PET-lahví podle barev, které byly družstvům přiděleny. Další úspěšnou hrou byla „Hra na slova“.

Po lese bylo rozmístěno na 500 ks písmen, družstva jich měla v časovém limitu najít co největší počet a potom z nich vytvořit co nejvíce slov. Vítěz byl určen podle počtu slov. Tato hra je jedinečná v tom, že je zde třeba rychlosti, postřehu i nápaditosti a zároveň dětem obohatí slovní zásobu. Uplatní se v ní opravdu každý. Podobně bohatá byla i hra „Zvířata“. Každému bylo na záda přilepen název nějakého zvířete. Všichni se rozběhli a snažili se přečíst zvíře ze zad protihráče a nahlásit zapisovateli. Vyhrálo družstvo, které první zjistilo všechna zvířata a správně přiřadilo ke každému člověku.

Oblíbená byla i „Čepičkovaná“, kde na hřišti proti sobě bojovala dvě družstva a snažila se soupeře obrat o jejich společnou čepičku. Vítězství získal ten, kterému se to podle pravidel podařilo.

Po večeři při drobných soutěžích a vyhodnocování všichni nervózně sledovali, zda už se setmělo. Nemohli se totiž dočkat očekávané Stezky odvahy. Na noční cestě byli žáci jednotlivě nebo ve dvojicích vysíláni od startu podél skleniček se svíčkou, u kterých byly skryty obrázky. V cíli musel každý nahlásit obrázky, které si pamatoval. Body se sčítaly podle družstev. Po báječné zábavě ještě následoval táborák. Opékaly se špekáčky, zpívalo se, vyprávěly vtipy, prostě vynikající zábava. Všichni se opravdu bavili a také něco předváděli. „Adapťák“ plnil svůj cíl.

Závěrečný den se po snídani balilo a všichni jsme se přemístili do jídelny, kde nás čekala poslední disciplína – Zhodnocení. Jednotlivé skupiny se snažily vytvořit svůj časopis. Dostali fixy, výkresy, propisky, tužky a pracovaly na svém vydání. Každý mohl napsat o všem, co ho zaujalo. Někteří psali nejen o soutěžích, ale i o VIP zprávách a počasí během pobytu. Každá skupina si svoje dílo mohla prezentovat, což bylo odměněno bouřlivým potleskem. I časopisy byly obodovány a budou vystaveny na školních nástěnkách.

Na závěr následovalo celkové hodnocení jednotlivých skupin během pobytu. Nejednalo se jen o nasbírané body z disciplín, ale i o body získané popř. trestné, čili odečtené z hodnocení pořádku a chování. Odměny ale získala všechna družstva, jen záleželo na jejich umístění. Byly zde kšiltovky, visačky na klíče, propisky, bloky, cukrovinky a samozřejmě památeční karta na tento adaptační pobyt.

Zpáteční cesta probíhala poměrně rychle a v cíli nás vítali netrpělivě čekající rodiče. Děti byly spokojené a pěly chválu jak rodičům, tak na facebooku i ve škole.

Adaptační pobyt je opravdu dobrým nápadem pro utužení vztahů, ale když probíhá v Křižanově je nápadem vynikajícím. Výborná jídla, milé prostředí a příjemná atmosféra vynahradily internety a televize i přes to, že vše bylo k dispozici. Určitě zde budou spokojeny i naše příští šesté třídy.

Mgr. Veronika Prokešová, Pavlína Brúčková, Mgr. Jaroslava Procházková-Poulíková

 

 

Fotogalerii z adaptačního pobytu žáků šestých tříd
v rekreačním středisku v Křižanově otevřete
* po kliknutí ZDE (fotogalerie I.)
* a také ZDE (fotogalerie II.)

 

Spousty dalších fotografií najdete také
na webových stránkách ZŠ Velké Pavlovice -
po kliknutí ZDE

 

Foto: Archiv ZŠ Velké Pavlovice

 

 

02-10-2012-BK