Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

"Seničtí studenti poznávají Velké Pavlovice"

Toto konstatování bylo zároveň také názvem jednodenního zájezdu studentů senického gymnázia ze sousedního Slovenska do Velkých Pavlovic, jež se uskutečnilo jako již páté setkání v rámci programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013, projektu Rozhlédni se a poznávej.

Po deváté hodině ranní dorazili seničtí studenti s doprovodem do Velkých Pavlovic, kde byli přijati místostarostou města Velké Pavlovice Ing. Zdeňkem Karberem na radnici města. Místostarosta studenty seznámil v krátkém uvítacím proslovu s naším městečkem, s jeho historií, současném dění a prioritami rozvoje do budoucnosti. Ke studentům promluvil také ředitel hostujícího senického gymnázia Mgr. Pavel Otépka, ředitel hostitelského velkopavlovického gymnázia PaedDr. Vlastimil Kropáč a také ředitel velkopavlovické ZŠ RNDr. Ludvík Hanák.

Další body zajímavého programu, tedy přátelský basketbalový zápas, prohlídka školních budov, soutěže a prezentace, se uskutečnily na půdě gymnázia a samozřejmě i prostorech nedávno moderně zrekonstruované tělocvičny. Senická mládež byla mile překvapena vysokou úrovní moderního vybavení školy, příjemným prostředím a vlídným zacházením našich studentů, jež se návštěvě celý den intenzivně a ochotně věnovali.

Počasí o úterním dnu 27. října 2009 bylo jako na objednávku a tak se i přechod vycházkou přes celé městečko až do restaurace, kde byl naplánován oběd, stal velmi příjemným a uvolněným okamžikem dne. Studenti byli svými průvodci seznámeni se zajímavými, především historickými stavbami, jako je kostel Nanebevzetí Panny Marie, sousední hřbitov se vzácnou barokní bránou, kontribučenskou sýpkou atd..

V odpoledních hodinách čekal na hosty nenáročný pěší výšlap na rozhlednu Slunečná, novodobou dominantu nejen turistického areálu Nad Zahradami či města Velké Pavlovice, ale především nepřehlédnutelnou vizuálně atypickou stavbu celého širokého okolí.

Ačkoliv vede cesta k rozhledně mezi vinohrady, byla absolvována naprosto suchou a nezablácenou nohou – seničtí tak stali snad historicky první oficiální výpravou, která se prošla po nově budované cyklostezce z Velkých Pavlovic do Bořetic, jež je v současné době ve fázi finálních úprav. Než se výprava vydala do přírody, navštívila také lesopark za Trkmankou, který všechny skutečně překvapil. Takovou oázu klidu, navíc neustále se rozrůstající, zde nikdo neočekával.

Po výstupu na rozhlednu a nezbytném společném fotografováním se všichni zahraniční účastníci zájezdu a jejich hostitelé s úsměvem a dobrou náladou rozloučili. Zároveň si přislíbili další setkání, které by se mělo uskutečnit v prosinci 2009, tentokrát ve slovenské Senici.

Přestože bylo třeba v rámci tohoto setkání překročit státní hranici, na žádné bariéry nikdo nenarazil. Slovenština je tolik podobná češtině, hranice se pomalu, co se týče cestování v rámci Schengenského prostoru, stala jen pouhou čárou na mapě, vzdálenost obou družebních měst je vzdušnou čarou pouhých 50 km a tak nic nebrání dalšímu setkávání, přátelství a možná i zajímavým přeshaničním projektům.

 

Fototogalerii z akce SENIČTÍ STUDENTI POZNÁVAJÍ VELKÉ PAVLOVICE
otevřete kliknutím na společnou fotografii...

 

Foto © 2009 Karolína Bártová

 

 

28-10-2009