Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sen se mu splnil, už dvakrát

Napsali o nás * Břeclavský deník 25.11.2014 - Někdo ta místa nenavštíví za celý svůj život. Luďkovi Šefránkovi z Velkých Pavlovic se to poštěstilo. Dvakrát. Už podruhé navštívil úřad pro letectví a kosmonautiku, zkráceně NASA, na Floridě. Splnil si tak svůj dětský sen.

Poprvé se do Kennedyho vesmírného střediska, odkud startují lety do kosmu, podíval v roce 2011. „Můj strýc žije v Americe zhruba od roku osmadevadesát. Před těmi třemi lety se mi naskytla příležitost jet za ním. Neměl jsem v té době práci, tak jsem si řekl, proč ne," vypráví šestadvacetiletý muž, jehož zálibou jsou rakety, letadla a s nimi spojená historie.

Tenkrát strávil v prostorách střediska celý den. „Podíval jsem se do interiéru vystaveného raketoplánu a zažil simulovaný start Apolla 8. Pro vytvoření dokonalé atmosféry startu se ve chvíli improvizovaného zážehu motorů celá budova, včetně podlahy, začala silně otřásat. Dokonce velmi hlasitě vibrovaly skleněné tabulky v oknech. Vše bylo naprosto realisticky povedené. Procházeli jsme i kolem památeční stěny, na které jsou uvedená jména všech obětí kosmických i cvičných letů NASA," vzpomíná Šefránek.

Úplným vrcholem návštěvy byl však reálný start raketoplánu. „Zdálo se mi neuvěřitelné, že to, co od mládí sleduji jen v televizních dokumentech, se mělo najednou odehrávat před mýma očima," popisuje své pocity Śefránek a start raketoplánu Discovery nazývá neopakovatelným životním zážitkem.

Na Floridu se letos vrátil. „Opět jsem navštívil vesmírné středisko na Mysu Canaveral. Jelikož program raketoplánů byl zrušen krátce po mé poslední návštěvě, jel jsem na toto místo spíše z nostalgie, než s očekáváním nových zážitků," přiznává fanoušek amerického hokejového týmu Tampa Bay Lightning.

Z několika prohlídkových okruhů si vybral ten s názvem Zpátky do historie. Nasedl spolu s ostatními do stříbrného autobusu a vyrazil směrem do nitra základny letectva Spojených států. „Projížděli jsme kolem starších budov, kde byly ubytovny prvních amerických kosmonautů. V jejich těsném sousedství stály hangáry, kde se montovaly vůbec první americké vesmírné rakety. Sledovali jsme místa, kde se zrodila agentura NASA, její první úspěchy i neúspěchy," dodává velkopavlovičan.

Míjel památník ve tvaru uměle vytvořeného kopce, kde byly po vyšetřování shromážděné a posléze do země zahrnuté všechny nalezené části raketoplánu Challenger. „Při jeho explozi v roce 1986 krátce po startu z Floridy v jeho útrobách zahynulo sedm členů posádky," vysvětluje muž.

Navštívil také startovací středisko, prohlédl si památník prvních kosmonautů a nástupní můstek, kudy šla posádka Apolla 11. „Během obou návštěv jsem pociťoval obrovskou euforii. Jsem přesvědčený, že budu mít šanci se sem ještě vrátit," usmívá se.

Autor: Aneta Beránková, Břeclavský deník

 

http://breclavsky.denik.cz/

 

Foto © 2014 Archiv Luďka Šefránka

 

25-11-2014 PV