Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sedmiletá slečna Agni je po mámě nádherně modrá, po tátovi chuti muškátové

Ve vinicích Šlechtiteské stanice vinařské a.s. Velké Pavlovice dozrály první hrozny panenské sklizně odrůdy Agni. Tato odrůda byla uznána a povolena k pěstování v roce 2001. Jako šlechtitelé se na ní podíleli Jan Havlík, Ing. Ludvík Michlovský a Ing. František Zatloukal. Agni je kříženec odrůdy André a odrůdy Irsai Oliver. Křížení rodičovského páru proběhlo v roce 1979 na ŠS ve Velkých Pavlovicích a v roce 1980 byla semena vyseta na ŠS v Perné, kde proběhl celý cyklus selekce a zkoušení, až do uznání křížence jako nové odrůdy.

Agni zdědila po matce - odrůdě André modrou barvu hroznů, hustě nahloučené bobule na hroznu s krátkou stopkou, po otci - odrůdě Irsai Oliver zdědila ranost a výraznou muškátovou chuť. Protože hrozny zrají jako první z modrých odrůd a velmi výrazně voní, zdají se být ideální na produkci červeného burčáku. Výsadby této odrůdy v ČR zaujímají okolo 5 hektarů.

 

Rok 2008 - rok panenské sklizně nové odrůdy Agni

Foto © 2008  Ing. Zdeněk Karber

05-09-2008