Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Sbírkou kočárků plní neobydlený dům

Napsali o nás * Břeclavský deník, 6.5.2014 * Už druhou výstavu kočárků zahájila Iva Veverková z Velkých Pavlovic. Nese název Retro kočárky, aneb vraťme se na chvíli do dětství. Zájemci ji mohou vidět na Radnici ve Velkých Pavlovicích až do poloviny června.

První výstavu jsem měla loni v Horních Věstonicích odkud pocházím. Od dětství jsem odvozila snad všechny děti z vesnice. Před dvěma lety mě napadlo, že obejdu všechny v Horních Věstonicích, kde jsem si myslela, že třeba ještě budou mít kočárek. A našlo se jich sedmadvacet,“ říká Veverková s úsměvem.

U sedmadvaceti ale nezůstalo. Další kočárky do sbírky buď nakoupila na internetu, nebo dostala darem od známých. Dnes jich má víc než sto. Některé jí darovali třeba i návštěvníci první výstavy. „Děti jsem vozila od svých šesti let. Mým přáním totiž bylo stát se dětskou zdravotní sestrou, což jsem si později také splnila. Původně jsem vystudovala něco úplně jiného a pracovala jako úřednice. Později jsem si však doplnila vzdělání a zdravotní sestrou se opravdu stala“, vypráví s nadšením padesátiletá žena.

Autorka výstavy si dala záležet také na dokonalém sladění kočárků s jejich dobovým vybavením. Většinu vystavovaných kusů zdobí i panenka v oblečku. „Na výstavě jsou k vidění také panenky, plyšáci a jiné hračky, dětské oblečky, dobové peřinky nebo třeba kolébky. Jednu mám půjčenou od sousedů. Je přes sto let stará a plně funkční. Tak jako všechny vystavované kočárky,“ vysvětluje Veverková s neutuchajícím nadšením.

Spolu s ní sbírá i celá rodina. Na přípravu výstavy byly potřeba dva náklaďáky a čtyři dodávky. A to ve Velkých Pavlovicích pořád ještě nejsou vystavené všechny její kočárky.

Má rodina sbírá taky a pomáhá mi, jak může. Snaží se doplňovat mou sbírku. Dokonce jsem jeden kočárek dostala k Vánocům. Přeprava byla docela náročná a v Horních Věstonicích to budilo zájem turistů,“ směje se žena. A kde tedy všechno skladují? „Teta má dům, který neobývá, takže tam, ale i u nás doma u tatínka. Třeba jen v ložnici jich mám deset,“ přiznává vášnivá sběratelka.

Na výstavě nechybí ani panenka reborn, která vypadá jako opravdové miminko. „Tak se stalo, že se mě někteří lidé ptali, proč tam leží miminko,“ dodala Veverková.

Výstava kočárků je přístupná každý týden od středy do neděle, vždy od tří do šesti hodin odpoledne.

 

Tereza Hunkařová

 

Foto © 2014 Andrea Paštiková

 

06-05-2014 PV