Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Šance a kritika aneb KDYŽ VINNÉ SKLEPY TANČÍ

Napsali o nás * Břeclavský deník; 14.7.2012 - Ve Velkých Pavlovicích končí práce na nových sklepech, které vybočují z tamní architektury. Přivést ale mají movité investory. Ještě poslední detaily a extravagantní vinné sklepy ve Velkých Pavlovicích se roztančí naplno. Pod velkým očekáváním a kritice řady místních navzdory.


„Budovy vybavujeme nábytkem, dokončujeme fasády, kolaudujeme a doděláváme silnici. Jedna část je již hotová," říkal v pátek v rozhovoru pro Břeclavský deník jednatel developerské společnosti Libor Štros.

Ačkoliv má řada patnácti sklepů pastelových barev město a lidi v něm ekonomicky podpořit, část Velkopavlovických cedí jejich název skrz zuby. Pokládají je za rušivý a nevzhledný prvek v jinak tradičním místě.

„Objevila se zpráva, že názory jsou padesát na padesát. Já si to nemyslím. Podle mě je to spíše osmdesát ku dvaceti procentům nespokojených," sdělil Štros.

Cítí osobní zášť

Domnívá se, že někteří z nich stavby kritizují i kvůli osobní zášti. „Pár místních totiž chtělo pracovat u stavební firmy, která si je ale nevybrala. Takže trochu existuje i osobní zášť," mínil developer.

Například vinař Marek Suský pokládá roztančené sklepy za dobrý nápad. Nabízí šanci tamním podnikavcům, vzhledu by ale jedničku rozhodně nedal. Palec by sklonil dolů.

„Myšlenka je to rozhodně zajímavá. Sklepy ovšem nejsou nijak oku lahodící. Architektonicky se mi nelíbí. Když jedete z vinice, jste zvyklý na tradiční pohled a prostředí a najednou se objeví pastelové budovy, není to nic moc," líčil Suský.

Jde tedy o otázku zvyklosti? Nejspíše ano.

„Pokud budou sklepy stále stát, za pár let nad nimi lidé jen mávnou rukou. Zvyknou si. Ostatně každá stavba měla v minulosti své odpůrce i příznivce," zamýšlel se vinař.

Obchodní šance

Pro něj, stejně jako pro další desítky výrobce vína, se otevírá možnost prodeje. A podle Štrose výrazná. Zvýšit o něco zisky by si měli rovněž restauratéři. Majitelé sklepů či nájemníci údajně rozhodně nebudou vařit jídla ani vyrábět svá vína.

„Dohoda s městem je taková, že chceme přivést investory. Nějaké objednávky na víno už jsou. Nebudu říkat konkrétní částky, ale pohybují se v řádech sta tisíců a milionů korun," prozradil developer.

„Příležitost to rozhodně je. Pokud bude možnost, kontakty bych samozřejmě rád navázal. Uvidíme," reagoval Suský.

Starosta Pavel Procházka pokládá výstavbu za dobré řešení. Město pod jeho vedením prodalo část pozemků, na kterých sklepy vznikly. „Kdybychom je rozprodali jednotlivcům, nic pospolitého by tam nebylo. Městu a místním pěstitelům to rozhodně ekonomicky pomůže. Znám většinu lidí, kteří si sklepy koupili, jsou to podnikatelé a slušní lidé," ujišťoval Procházka.

Zástupce developerské firmy nyní jednají s Velkopavlovic­kými, kteří mají pozemek za nově vystavěnou vinnou uličkou. „Chceme tam postavit jednotný plot," podotkl Štros. Ve správě města podle starosty skončí i tamní nová kanalizace. Podle starosty bezplatně. Sklepy oficiálně otevřou patnáctého srpna.

Autor: Lukáš Ivánek * http://breclavsky.denik.cz

 


 

Výhled do vinorodé krajiny okolo Velkých Pavlovic
skrze veskrze extravagatní tvar okna...

 

 

 

 

14-07-2012-BK