Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

SABINKA - i víno z Modrých Hor může pomáhat...

V Němčičkách, v srdci Modrých Hor, bydlí Martin a Petra Grófovi s desetiletou Viktorkou a šestiletou Sabinkou. Starostové se seznámili s jejím příběhem a rozhodli se iniciovat akci Modré Hory pomáhají Sabince.

Sabinka se narodila 24. 12. 2009 jako nejkrásnější dárek pod stromeček. Zhruba po půl roce si maminka u Sabinky začala všímat zvláštního koulení oček a tak se rozjela série vyšetření. Poté byla Sabince diagnostikována dětská mozková obrna, porucha psychomotorického vývoje, epilepsie a hypotonie.

V současné době je Sabince skoro šest let. Její vývoj ale pokračuje jen velmi pomalu. Opoždění je o více než polovinu věku. Sama se nenají, neobleče, nerozvíjí se u ní řeč. Sama nechodí – přemisťuje se po čtyřech, v chodítku nebo s oporou za obě ruce. Maminka Petra je se Sabinkou doma, do zaměstnání chodí pouze táta Martin. A úžasná starší sestra Viktorka pomáhá, co může.

Pro zlepšení Sabinčina zdravotního stavu je nutná péče neurologická, logopedická a zejména rehabilitace. Petra rehabilituje se Sabčou dvakrát denně doma, jednou za rok jezdí do léčebny pohybových poruch v Boskovicích. Pobyt v soukromém sanatoriu s intenzivní péčí a novým způsobem rehabilitace (v opěrném skafandru) by pomohl rozvinout funkčnost pohybového systému, povede k stabilizaci fyzické kondice, posílí psychický stav a opožděný vývoj. Dále pomocí intenzivní logopedické péče bude rozvíjena řeč. Současná finanční situace nedovoluje částku cca 80 tisíc na pobyt v sanatoriu v Klimkovicích zaplatit a pojišťovna na tyto účinné pobyty ani nepřispívá.

Starostové všech pěti obcí tímto vyzývají podnikatele i soukromé osoby v modrohorských obcích, aby se i oni do projektu zapojili ať již přímou finanční podporou nebo třeba nákupem vína Sabinka pro své partnery a pracovníky. Sám svazek obcí věnuje část z utrženého vstupného na akcích jím pořádaných, přidávají se i místní spolky, které připravují plesy, zábavy či podobné akce.

Jako první z modrohorských firem se zapojilo bořetické Vinařství Ludwig, což není velká firma, která by mohla významnou částkou přispívat na velké charitativní projekty. Tak vzniklo nejprve červené, později i bílé víno Sabinka, kdy z každé prodané láhve přispěje 10,- Kč na Sabinčin účet. Jedná se o suchý pozdní sběr, cuvée výrazné Frankovky, lehce zakulacené odrůdou Zweigeltrebe 2013 v červené podobě a bílé víno Ryzlink rýnský pozdní sběr 2013. Víno zdarma zalistovaly řetězce Ahold, Billa a Brněnka. Ke konci října to bude již něco přes 10 000,- Kč.

Bořetický Lomax přispěl přímo částkou 10 000,- Kč, ale akce jde i mimo modrohorský region. Pražská logistická společnost PD logistik podpořila Sabinku 15 000,- Kč, o víno projevila zájem Deutsche Bank.

Evropský řád rytířů vína přispěl částkou 15 000,- Kč a vyzval všechny své členské organizace po Evropě, aby se rovněž zapojily.

UniCredit Bank zřídila Sabince účet zcela osvobozený od poplatků,
jeho číslo je: 2112237343/2700.

Všem dárcům patří velký dík za to, že učiní jedno dítě šťastnějším.

Poděkování patří také všem novinářům, kteří se tento příběh rozhodli poslat svou cestou dál.


Eva Bauerová, DiS., www.modrehory.cz


 

SABINKA...

 

 

Více fotografií Sabinky Grófové * najdete po kliknutí ZDE

 

 


23-10-2015-BK