Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

S PUŠKINEM počtvrté do Prahy

Jako učitelku ruštiny mě velmi těší zájem studentů o výuku ruského jazyka. Vím, že znalost každého jazyka dává možnost lépe poznat a pochopit kulturu daného národa. Soutěž v recitaci a zpěvu děl ruských autorů v jejich rodném jazyce je jednou z možností, jak přivést studenty k tomuto poznání. Soutěž Puškinův památník, dnes s podtitulem ARS Poetika, existuje v naší zemi  již nepřetržitě 49 let. Ve Velkých Pavlovicích se jí zúčastňovali dnes již rodiče našich studentů pod vedením pana učitele Františka Jaroše a paní učitelky Jaroslavy Švástové.  Je mi ctí pokusit se  navázat na jejich úspěšnou práci.

Studenti našeho gymnázia se soutěže chtějí zúčastňovat, nebrání se časově náročným přípravám, těší se na samotné regionální kolo s cílem vyhrát a postoupit do pražského kola regionálního! Co více si učitel může přát?  Můžu se radovat z jejich zaslouženého úspěchu, protože vím, co ruštině „obětovali"; měsíce práce nad rámec běžné výuky, pilovaní výslovnosti, nácvik přednesu, paměťové zvládnutí často velmi rozsáhlého textu. Cením si jejich umění dokázat zúročit svoji práci a vystoupit tak skvěle před naplněnou aulou pedagogické fakulty, že zaujmou náročnou porotu. Každým rokem se našemu gymnázia podařilo obsadit čelní místa. Letos se to poprvé podařilo všem zúčastněným našim studentům, ve všech kategoriích - tomu říkám úspěch! Upřímně blahopřeji!

I. kategorie, ZŠ a nižší gymnázia

Sólová recitace 

1. místo   Vojtěch  ANTOŠ, tercie
Сергей михалков: Находка


II. kategorie,  SŠ a  gymnázia

Sólová recitace

1. místo Lubomír KRŮZA,kvinta
А.П.Чехов:  Глупый француз

1. místo Viola KRAUSOVÁ,kvinta
Народная сказка :  Сестричка Алёнушка и братец Иванушка

2. místo Aneta BAJKOVÁ
Роберт Рождественский:  Зависть

 

II. kategorie,  SŠ a gymnázia

Hudební projev - kolektiv 

3. místo Zpěv - Veronika LISTOVÁ, zpěv a kytara - Martin SVOZIL, klavírní doprovod Simona SVOZILOVÁ
Филипп Киркоров и Анастзасия Петрик:  Снег
Дима Билан и Никки Джамал:  Обними меня

 

Porota složená ze zkušených učitelů ruštiny v čele s vedoucí katedry rusistiky PF MU, učitelů dramaturgie Janáčkovy akademie múzických umění určí pořadí  úspěšnosti a také postup do celostátního kola.  Účastníci soutěže si také považují cen, které  uděluje generální konzul a atašé brněnského Konzulátu Ruské federace. Jejich pochvalná slova uznání přednesená v ruském jazyce potěší podobně jako věcné ceny. Výkony našich studentů zaujaly natolik, že si cenu odnesli nejen jednotlivci, oceněna byla práce školy, včetně učitele. Věřím, že všechna tato ocenění jsou motivací do další práce, která nás bude nadále těšit. Vítězům přeji, aby si užili sváteční atmosféry při celostátní přehlídce v Ruském středisku vědy a kultury v Praze, a se ctí obhájili brněnská prvenství.

Mgr. Jana Lorenzová

 

Slunnou jarní sobotu 12. dubna 2014 byli studenti "ve škole" a celý den strávili v aule Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity. Na otázku nelitují-li celého dne na školní akci, co jim strávený den dal či vzal, odpověděli takto:

Soutěž Puškinův památník se mi velice líbila i loni, a tak tomu bylo i letos. Příjemná atmosféra, nové zážitky a zkušenosti, to všechno tuto soutěž tvoří. Jsem si jistý, že jsme si všichni soutěž užili a také jsme se pobavili - např. scénka "On a ona" byla podle mě vynikající. Stejně tak tomu ale bylo i u ostatních vystoupení, a já jsem velmi rád, že jsem se "Puškina" mohl i tentokrát účastnit. Jako takový bonus beru to, že se naší škole povedlo opět postoupit do celostátního kola v Praze. Obrovskou zásluhu má na tom především paní učitelka Lorenzová, která nás na soutěž připravila a za to jí moc děkuji. Již teď vím, že na Puškinův památník budu dost dlouho v tom nejlepším vzpomínat a těším se, až pojedeme do Prahy!

Vojtěch Antoš, tercie

Co mi vzala sobota 12. dubna? Nic. Co mi dala? Hrozně moc. Zažila jsem bezva den v duchu ruského jazyka a ještě byl korunován úspěchem. Se svou pohádkou Сестричка Алёнушка и братец Иванушка jsem postoupila na celostátní přehlídku do Prahy. Jsem šťastná? Ano! Moc! Čekala bych spoustu věcí, ale vítězství ne...=)

Viola Krausová, kvinta

Puškinův památník mi dal překrásně prožitou sobotu s ruskou  kulturou. Určitě si nemyslím, že by to byla promarněná sobota; to vůbec ne; určitě jsem si rozšířili své jazykové znalosti ruského jazyka. Paní profesorce Lorenzové děkuji za přípravu poezie Hloupý Francouz od Antona Pavloviče Čechova.

Lubomír Krůza, kvinta

 


 

Fotogalerii ze soutěže otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2014 Archiv Masarykovy univerzity

 

24-04-2014 PV