Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

S JARNÍ ŠLAPKOU roku 2013 dorazilo krásné jarní počasí

JARNÍ ŠLAPKA roku 2013 byla přesně taková, jaká má být! Prozářená slunečními paprsky, okořeněná dobrou náladou, nabitá nutkavou potřebou dát si konečně po dlouhé zimě do těla a v dětech podpořila soutěžní duch! Navíc uspokojila chuťové pohárky všech gurmánů. Vynikajícího jídla a samozřejmě i neodmyslitelného jihomoravského nápoje vína, bylo více než dost. Přestože se v sobotu dne 13. dubna 2013 konal již pátý ročník této akce, ani v tomto případě nedopustili pořadatelé, Město Velké Pavlovice a prodejna ZAF Velosport, aby sklouzla do nevítaného stereotypu. Naopak! Spolu se všemi účastníky otevřeli novou naučnou stezku Zastavení v kraji vína a meruněk…Start akce JARNÍ ŠLAPKA 2013 – náměstí u radnice…

Naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk o délce cca 12 km, určená především pěším turistům a také zdatnějším cyklistům, byla za účasti široké veřejnosti slavnostně otevřena úvodem akce na Náměstí 9. května před radnicí, kde se nachází 2 ze 14 informačních panelů. Starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka přizval k tomuto aktu hlavní realizátory prací na vybudování naučné stezky, paní Ing. Hanu Havlíčkovou – autorku grafiky, podstatné části textů, mnoha fotografií a kreslených obrázků, projektového manažera pana Ing. Tomáše Havlíčka za firmu Atelier Fontes, s. r. o. Brno, poděkoval také firmě Kavyl, s. r. o. z Mohelna, experta na zpracování dřeva, která vyrobila dřevěné odpočívky po trase stezky a také místostarostu města Velké Pavlovice Ing. Zdeňka Karbera a Karolínu Bártovou z Turistického informačního centra, kteří se podíleli na přípravě podkladů pro panely a byli realizačním firmám poradci při pracích a orientaci v terénu.

 

Nová NS Zastavení v kraji vína a meruněk zaujala…

Hned na startu akce bylo zjevné, že se účastníkům Jarní Šlapky první panely naučné stezky velmi zalíbily. Zkoumavě je prohlíželi, pročítali a dle pokynů pořadatelů si vyzvedli letáček, který jim byl nejen průvodcem s nezbytnou mapkou a popisem celé trasy naučné stezky, ale současně i formulářem pro Hru pro zvídavé návštěvníky, spočívající ve vyluštění tajenky. Kdo odpověděl na všech 14 otázek ze všech 14 informačních panelů, získal nejen dobrý pocit z krásné procházky přírodou, ale také v závěru akce originální okaté razítko s logem stezky a malý sladký dáreček.

Turisté, pozor! Tuto hru je možné si zahrát kdykoliv, po vlastní ose a neorganizovaně, čímž chceme říci, že jsou u nás všichni zájemci o zdolání stezky vždy vítáni! Stačí si prázdný letáček vyzvednout na recepci Ekocentra Trkmanka, v jehož zahradě se nachází právě první panel celé stezky, nebo na Turistickém informačním centru a nebo dokonce i na nonstop benzinové pumpě PapOil. Pak se stačí vydat do terénu, vyplnit tajenku a vrátit se s ní na Turistické informační centrum, kde každý dostane stejně jako o Jarní Šlapce 2013 razítko a originální dárek. Jaký? To je překvapení!

 

Jarní putování Velkými Pavlovicemi a okolím…

Nejen samotné panely naučné stezky padly letošním jarním šlapajícím do oka, prim rozhodně hrála probouzející se nádherná jarní příroda, prohřívající sluneční paprsky, úžasné daleké a jasné výhledy do krajiny… Objednávka pořadatelů až nečekaně vyšla, shůry jim poslali takové počasí, které si ani ve snu nepředstavovali. Ryzí jaro a považte, odpočívky stezky byly ještě před dvěma týdny pod sněhem!

V půli trasy, na myslivně a taktéž v místě jednoho ze zastavení, bylo připraveno malé stanoviště pro děti s přírodovědným kvízem. Místní myslivci pro ně připravili tzv. poznávačku u nás žijícího ptactva i jiných živočichů a rostlin. Které dítko se zúčastnilo, odcházelo s lízátkem v puse.

Ti, kteří celou trasu naučné stezky Zastavení v kraji vína a meruněk poctivě absolvovali, si nejen zasoutěžili a dostali dáreček, ale především do sebe nasáli obrovské množství informací o našem městě a jeho okolí. O historii, současnosti, zajímavostech z přírody, fauně, floře, dověděli se o živě udržovaných lidových tradicích, pěstování meruněk, vinné révy, zemědělství, prostě v kostce, a navíc poutavě, vše o Velkých Pavlovicích.

 

Cíl akce JARNÍ ŠLAPKA 2013 – nádvoří Ekocentra Trkmanka…

Vydatná osvěta spojená s aktivním pohybem na zdravém čerstvém vzduchu unaví a i sebezdatnějšímu poutníkovi vytráví. Nic nebylo ponecháno náhodě! Na zahradě Ekocentra Trkmanka, v cíli výšlapu, byl připraven oběd doslovně královský a samozřejmě, opět v režii mistrů kotlíku a vařečky, místních Sokolů. Na výběr byl buď výživný gulášek, nebo o něco odlehčenější polévka zelňačka. A jako sladká tečka trocha exotiky! Pravé frgály mnoha chutí, majstrštyk sousedů z nedalekého Valašského království upečené věhlasnou firmou Cyrilovo pekařství Hrachovec.

Když je příjem, musí být i výdej! Třeba tancem na country hudbu, nejlépe v živém podání, o kterou se postarala velkopavlovická country skupina Colorado. Nechybělo ani milé a veselé předtančení v podání malých školkaříčků tančících v Baby country kroužku při MŠ, jež sklidilo obrovský potlesk a v mnohých podpořilo chuť si také zatančit. Jako první převzali od dětí pomyslnou štafetu Přátelé country, velkopavlovická taneční skupina, jejíž členové při zaslechnutí prvních tónů muziky divokého západu prostě sedět nedokáží! V mžiku zaplnili v jednotném slušivém cyklistickém kostýmku ZAF Velosport travnatý taneční plac a dali se do víru tance!

 

Vinná tečka za JARNÍ ŠLAPKOU 2013 – 50. jubilejní výstava vín ČZS…

Jarní Šlapka 2013 je akcí Velkých Pavlovic, kolébky jihomoravského vinařství, tak se nabízí zvídavá otázka, kam se nám to víno podělo? Odpověď je nasnadě, tentokrát se schovalo do podzemního labyrintu Vinných Sklepů Františka Lotrinského, kde se taktéž v sobotu dne 13. dubna 2013 konala již 50. jubilejní výstava vína Českého zahrádkářského svazu Velké Pavlovice. Vězte, vybírat bylo skutečně z čeho! V katalogu bylo uvedeno 551 vzorků malých vinařství i velkých vinařských firem. Chodbami sklepů celý den proudili milovníci vína se skleničkou a katalogem v ruce a ochutnávali, diskutovali, chválili a také se mohli zaposlouchat a nebo si i zazpívat s mládežnickou cimbálovou muzikou při ZUŠ Velké Pavlovice, která s temperamentem a přirozeností sobě vlastní celé odpoledne neúnavně vyhrávala. 

Odpoledním hřebem výstavy bylo vyhlášení Šampiona výstavy a vítězů jednotlivých odrůd s předáním ocenění a diplomů. Ceremoniál uvedl Ing. Pavel Lacina, předseda ČZS V. Pavlovice s Janem Havránkem, jednatelem spolku a starostou města V. Pavlovice Ing. Pavlem Procházkou. Spolu s hosty, mezi kterými byl Ing. Jan Hajda, senátor Senátu Parlamentu České republiky, Lubomír Stoklásek, místopředseda představenstva firmy Moravská Agra, a. s. a místní farář P. ThLic. Marek Kardaczyński, poblahopřáli nejúspěšnějším vinařům 50. jubilejní výstavy, vyjádřili uznání nad jejich prací a nešetřili slovy obdivu na adresu skvělých vítězných vín.

Titul Šampion výstavy získalo víno Ryzlink rýnský 2009 – Zdeněk Bálka Velké Pavlovice, Vítěz bílých vín Sauvignon 2012 – Petr Hercog Hustopeče, Vítěz růžových vín Svatovavřinecké rosé 2012 – David Štefka Velké Pavlovice, Vítěz červených vín Rulandské modré 2011 – Petr Koráb Boleradice a Vítěz interspecifických vín Golubok 2012 – František Melichar, Velké Pavlovice.Po přečteních těchto řádků
je jednoznačné, že na akci JARNÍ ŠLAPKA 2013 nechybělo nic, co pořadatelé předem avizovali, dokonce i to krásné slunečné počasí překvapivě dorazilo! Cykloturistická sezóna ve Velkých Pavlovicích je otevřená a to navíc se zbrusu novým bonusem – naučnou stezkou Zastavení v kraji vína a meruněk.

 

Tak tedy hurá, dohustěte kola a šlápněte do pedálů
a nebo si nazujte turistickou obuv a hoďte batoh na záda.

Velké Pavlovice vám nabízí plnou náruč zážitků,
každoročně obohacenou o nějakou tu novinku!

Karolína Bártová


 

Bohatá fotogalerie z akce JARNÍ ŠLAPKA 2013 & 50. jubilejní výstava vína ČZS


Fotogalerie * I. - Start na náměstí u radnice -
otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * II. - Putování stezkou po myslivnu - otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * III. - Putování sezkou po Ekocentrum Trkmanka - otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * IV. - Cíl na nádvoří Ekocentra Trkmanka - otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * V. - Country skupina Colorado a Přátelé country - otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * VI. - Vystoupení Baby country při MŠ - otevření po kliknutí ZDE


Fotogalerie * I. - Jubilejní 50. výstava vín ČZS - 
otevření po kliknutí ZDE
Fotogalerie * II. - Jubilejní 50. výstava vín ČZS - otevření po kliknutí ZDE

 

Foto © 2013 Karolína Bártová & Tereza Pláteníková

 

Foto © 2013 Karolína Bártová

 


 

 

14-04-2013-BK