Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

S dětmi z mateřinky v ekocentru jako ve včelím úlu!

V týdnu od 5. do 9. srpna 2013 se příměstským přírodovědným kurzem pro předškolní děti završil pětidílný seriál prázdninových přírodovědných kurzů. Celý týden jsme se věnovali zkoumání přírody kolem nás a získané poznatky děti zaznamenávaly různými výtvarnými prostředky a technikami.

V pondělí jsme se věnovali pozorování obyvatel rybníka a jeho okolí. Pomocí planktonek děti lovily vodní živočichy a poté pečlivě zkoumaly. Po našem vědeckém bádání jsme všechny živočichy vrátili zpět do rybníka. Díky nočnímu dešti se nám podařilo důkladně se seznámit s malými žabkami, které poskakovaly všude kolem nás. Po návratu do ekocentra si děti takové žabičky vyrobily a zároveň jsme si vysvětlili, jak se žáby vyvíjí a jaký je jejich život.

Úterý bylo věnováno životu včel. Prostudovali jsme, jak to vypadá v úlu, seznámili se s obyvateli včelího společenství, ochutnali různé druhy medu. Nakonec se naší společnicí, aspoň na obrázku, stala pohádková včelka Mája. Na vycházce jsme včely mohli pozorovat přímo při jejich záslužné práci. Také jsme si vytvořili letní paletu z přírodnin, které jsme na vycházce našli.

Středečním tématem se stali mravenci. Při hledání mravenčích cestiček a obydlí jsme stihli navštívit koně a ovečky. Po návratu do ekocentra se děti pomocí skládání puzzle seznámily s vývojovými stádii mravenců a na mnoha obrázcích jsme poznávali život v mraveništi. Nezapomněli jsme ani na nejznámějšího mravence Ferdu. Nakonec jsme se dali do modelování z plastelíny. Vznikla zvířátka, ale také přímo výjevy ze života dětí.

Čtvrtek jsme zasvětili motýlům. Bohužel, na vycházce se nám podařilo zahlédnout pouze běláska zelného. Pestrou krásu motýlích křídel jsme si museli ukázat na obrázcích. V knize o motýlech nás také zaujalo množství různých tvarů a barev motýlích vajíček, housenek a kukliček. Toho nejkrásnějšího motýla si každé z dětí vytvořilo samo pomocí temperových barev.

Poslední den příměstského kurzu byl věnován rostlinám, zejména stromům. Děti se na vycházce učily poznávat stromy podle listů, kůry, tvaru koruny. Po návratu do ekocentra si vyzkoušely výrobu ručního papíru.

 

Doufáme, že se dětem v Ekocentru Trkmanka líbilo a už se těšíme,
že i příští prázdniny zase rozezvučí dětské hlasy naše ekocentrum.

 

Lenka Štefková a Pavla Škrabalová, lektorky Ekocentra Trkmanka


 

Fotogalerii z příměstského přírodovědného kurzu na Ekocentru Trkmanka
pro děti z mateřských škol otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2013 Archiv Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice

 


 

www.ekocentrum-trkmanka.com

 

 

 

12-08-2013-BK