Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Rusko očima studentů

Poslední říjnový týden umožnilo Gymnázium Velké Pavlovice svým studentům ruštiny zúčastnit se přednášek s prezentacemi studentů Emmy Procházkové, Terezie Herůfkové a Vojtěcha Antoše, kteří nám chtěli přiblížit ruskou kulturu, památky a celkově život v Rusku očima našich vrstevníků.

Emma se zúčastnila Konference ruské kultury jako členka delegace Ruského kulturně osvětového sdružení na Moravě, se kterým gymnázium spolupracuje. Pobyt, trvající od 30. září do 5. října 2019, ve městě Rostov nad Donem, byl zaměřen na poznávání větších i menších měst Ruska. Vedle kulturních zařízení a památek navštívila i skanzen nebo zoo. Zaujala mě obrovská pohostinnost místních obyvatel a jejich národní jídlo.

Následovala prezentace Vojtěcha Antoše, absolventa našeho gymnázia. Nyní studuje ruštinu na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ruskou federaci navštívil již šestkrát. Ukazoval nám fotky krásných památek Petrohradu i Moskvy, divadel a univerzit. Předával nám též své postřehy o tom, jak tam mohou studenti našeho věku trávit volný čas. Celou prezentaci doprovázely zajímavosti z ruské historie a zeměpisu.

Zuzana Schmalzová

Dne 24. a 25. října 2019 proběhla na naší škole beseda na téma Rusko očima studentů.

Jak už vyplývá z názvu, besedovali s námi studenti našeho gymnázia. Jako první nám přiblížila svoji návštěvu prezentací Emma Procházková, která se od 30. 9. až do 5. 10. 2019 zúčastnila společně s Vojtěchem Antošem Konference ruské kultury. 

Navštívili Rostov na Donu, Azov a spoustu dalších měst a vesnic, do kterých by se člověk jako běžný turista jen tak nedostal. Popsala nám všechno, co zažila od začátku letu až po úplný konec cesty. Také se s námi podělila o poznatky o typickém ruském jídle, v prezentaci byla vidět typická ruská kultura a vyplynul z ní i poznatek o tom, jak je většina ruských lidí velmi pohostinná.

Následovala prezentace Terezie Herůfkové, která měla možnost se zúčastnit Mezinárodního dětského tábora Artěk, který trval tři týdny během letošních letních prázdnin. Ukázala nám spoustu krásných fotek a videí, ze kterých bylo vidět, že se tam opravdu nenudili!

Jako poslední nám prezentoval svůj pobyt Vojtěch Antoš, bývalý student gymnázia, který dnes studuje na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně ruštinu. Vyprávěl nám o svých cestách do Ruska, kterých nebylo málo. Povídal například o tom, jak se poprvé v roce 2014 podíval do Moskvy díky soutěži Puškinův památník. Také nám popsal své cesty do Petrohradu a také na již zmíněnou Mezinárodní konferenci. Mluvil o typické ruské architektuře, jídle a také o zážitcích a vtipných historkách, které se mu na cestách přihodily.

Všechny prezentace byli velmi pěkné, myslím si, že spoustu z nás besedy zaujaly a motivovaly k dalšímu studiu ruského jazyka.

Veronika Ježková

Gymnázium * Beseda Rusko očima studentů

Zdroj: Gymnázium Velké Pavlovice / Foto: Archiv Gymnázia Velké Pavlovice / 4.11.2019