Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Rozhovor Břeclavského deníku s novým starostou města Velké Pavlovice panem Jiřím Otřelem

Napsali o nás * BŘECLAVSKÝ DENÍK; 20.1.2016 - Do čela Velkých Pavlovic nastoupil v závěru minulého roku, kdy se zastupitelstvo shodlo, že chce změnu. Tou se nakonec stal jednapadesátiletý Jiří Otřel ze sdružení Velkopavlovičtí nezávislí. S kolegy plánuje zejména opravy, které mají zlepšit podmínky pro život tamních obyvatel. Otřel dosud pracoval na Celní správě jako referent následné kontroly.

Už jste se stihl ve funkci takzvaně zabydlet?

Stihl. Navíc na nějaké dlouhé zabydlování není čas. Město musí fungovat. Naplánované projekty nelze zastavit. Jsou ale složitější věci, do kterých je třeba se zabrat více. U běžného provozu a řešení běžných problémů není na rozkoukávání prostor. Až na výjimku zaměstnanci města zůstali. Odešel pouze ekonom.

To je ovšem důležitá pozice, ne?

Je. Nemá to ale žádnou spojitost s tím, že se změnil starosta. Pan ekonom měl dlouhodobě nalezené zaměstnání jinde. Konkurz se konal ještě za minulého vedení. Máme novou paní ekonomku.

Z čeho budete při práci čerpat?

Mám trochu výhodu, že vycházím z úřednického prostředí. Lze říct, že administrativní zatížení je ještě větší, než tam, kde jsem pracoval. Lidé na městě musí být v kontaktu se značným množstvím organizací. Je to papír, papír, papír…Úředničina.

Z dostupných zdrojů je patrné, že jste v komunálních volbách v roce 2014 kandidoval vůbec poprvé. Navíc z desátého místa. Najednou jste starostou města. Jste sám překvapený?

Nechal jsem se napsat na desáté místo s tím, že jsem vůbec nepočítal, že se stanu zastupitelem. Souběh dalších věcí se odvíjí od toho, že když už se zastupitelem stanete, jde o funkci, při které se přísahá podle zákona o obcích. Přichází odpovědnost.

Pokračujte, prosím...

Nemyslím si, že města a obce našich rozměrů, by se měly dělit na strany či sdružení. Měli by se sejít lidé, kteří chtějí pro město pracovat a je jedno, v jaké jsou straně. Hlavní role města je, aby poskytovalo servis obyvatelům, kteří tam žiji a kteří to koneckonců platí.

Po změně ve složení velkopavlovické koalice (nyní Velkopavlovičtí nezávislí, ČSSD, KSČM a KDU–ČSL) prohlásil pan Hádlík z ČSSD, že nyní je vedení názorové jednotné a že je potřeba se více zaměřit na práci pro obyvatele. Co si pod tím představit?

Vše je otázka peněz. Na to, na co chceme zaměřit, tolik dotačních možností zase není. Když třeba stavíte čističku odpadních vod, dotaci dostane. Ovšem v okamžiku, kdy chcete opravit zastaralou kanalizační síť, je možností minimum. Naše město má jednu nevýhodu. Zhruba před čtyřiceti lety mělo jako jedno z prvních kompletní kanalizaci, vodovod a plynovod. Až na některá místa je to dnes na hraně životnosti. Toto je pro obyvatele velmi důležité. Chceme tlačit na opravu a údržbu obecního majetku. Projekty jako cyklostezky a osazení zeleně mají své podmínky. Jsme v zemědělské krajině, kde lidé potřebují jezdit s traktory a další technikou. Pak vznikají problémy, jak cyklostezky udržet, protože právě to je jednou z podmínek dotací, díky nimž stezky vznikají.

Co vás teď nejvíce zaměstnává?

Do patnáctého ledna jsme kvůli žádostem o dotace museli dodat podklady ke dvěma projektům na ministerstva. To nám zpracovávali lidé, kteří v tom umí chodit. Administrativa je obrovská. Města, kde na to mají speciálně vyškolené zaměstnance, to mohou zvládnout sami. U nás je to jinak.

Na co peníze žádáte?

Jde o bezbariérové chodníky v místě, kde u nás sídlí pekařství Pešák až k vlakovému nádraží. Druhý projekt se týká domu pro důchodce, chceme přistavovat dvanáct bytů. Řešíme také provozní věci, jako je elektřina ve školce. Ta je v havarijním stavu. Dodělalo se také zateplení gymnázia a tělocvičny. Díky tomu se zvýšila teplota, která v tělocvičně nebyla posledních třicet let. Objevil se nám ale problém s kondenzací vody a následným zatékáním po stěnách. I to je nutné řešit. Největší množství práce nyní čeká zaměstnance města. Skončily pozemkové úpravy, tím pádem se narovnávají pozemkové vztahy v celém katastru. Budeme vystavovat nové nájemní smlouvy, zastupitelstvo rozhodlo o nových cenách.

 

Autor: Lukáš Ivánek * Břeclavský deník * http://breclavsky.denik.cz/


 

Pan Jiří OTŘEL, nový starosta města Velké Pavlovice

 

Foto © 2016 Lukáš Ivánek, Břeclavský deník

 

 


21-01-2016-BK