Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Ráj pěstitelů. Dary jižní Moravy jej udělaly z Vel. Pavlovic

Napsali o nás * Břeclavský deník, 30.9.2013 - Do třídenní zemědělské výstavy Dary jižní Moravy se zapojily všechny zemědělské, vinařské a chovatelské spolky z Velkých Pavlovic. Obnovily tam tradici.

Devětašedesátiletá Anna Veverková z Velkých Pavlovic poskytla pro výstavu Dary jižní Moravy své vypěstované švestky, hrozny i mečíky. Jako jedna z desítek lidí přispěla k obnovení tradice zemědělské výstavy ve Velkých Pavlovicích, která skončila v sedmdesátých letech. „Tu poslední si nepamatuji. Jsem ale ráda za její obnovení. Mohlo by to fungovat i dále," zamyslela se Veverková.

Do třídenní zemědělské výstavy Dary jižní Moravy se zapojily všechny zemědělské, vinařské a chovatelské spolky z Velkých Pavlovic. Obnovily tam tradici.

Třídenní svátek pěstitelů a chovatelů byl rozprostřený po celém městě. Skončil v neděli. „Nejvíce se mi líbila výstava ovoce a zeleniny v sokolovně. Jablka byla nádherná. Jen se zakousnout," rozplývala se Veverková.

Jonagold, Idared, Golden. Tyto poměrně známé druhy byly jen malou částí jablíček v moři ovoce a zeleniny. Návštěvníci sokolovny mohli obdivovat výsledky práce ovocnářů a zelinářů – a to od brambor Finka přes dýně Hokaido, tykev velkoplodou a rajče kanadské až po minikiwi.

Svůj koutek s úlem budečákem, který používali do osmdesátých let minulého století, měli i včelaři. „Na výstavě se podíleli zástupci pěstitelských firem, ústavů, zahradnické spolky i obyvatelé Velkých Pavlovic. Zapojily se všechny zemědělské, vinařské a chovatelské spolky města," uvedla Dagmar Švástová z tamního městského úřadu.

Výstava lákala kromě sokolovny i do sportovního areálu Slavoje a Ekocentra Trkmanka, do jehož prostor umístili organizátoři expozice hroznů, kaktusů, jiřin i masožravých rostlin – mucholapek. „I když jiřiny nejsou přímo darem jižní Moravy, byly moc hezké," ohodnotila je Veverková. V nepřeberném množství těchto zahradních květin nechyběly ani druhy Wisla a Glenbank Honeycomb.

Dary jižní Moravy přinesly i sérii přednášek odborníků a prezentace prací studentů a žáků.

Mezi hosty výstavy ve Velkých Pavlovicích patřili senátor Jan Hajda, lidé ze slovenské vinařské obce Modra či studenti a profesoři rakouské Střední ovocnářsko-vinařské školy v Klosterneuburgu.

Autor: Přemysl Spěvák – BŘECLAVSKÝ DENÍK


 

Kliknutím na obrázek otevřete fotogalerii Břeclavského deníku
ze zemědělské výstavy Dary jižní Moravy ve Velkých Pavlovicích...

 

Foto © 2013 Břeclavský deník

 

 

30-09-2013-BK