Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Rádi hrajeme do živého obecenstva

Napsali o nás * Břeclavský deník, 8.4.2014 - Velkopavlovická country kapela Colorado odmítá pravidelné vystupování. Nebavilo by nás to, vysvětluje kapelník…

Ta otázka je prostá. Co je největší úspěch velkopavlovické kapely Colorado? Odpověď je ještě jednodušší. Dlouhodobě stejná sestava bez ponorkové nemocí. Podobnou vizitkou se může chlubit pouze málokteré seskupení. Naposledy se vytrvalí hudebníci milující country představili na Jarní Šlapce – akci, která ve Velkých Pavlovicích zahajuje turistickou sezónu.

„Scházíme se ke zkouškám každou středu. Kromě léta, kdy jezdíme po koncertech. To máme aparaturu naloženou na vozíku a vytahujeme ji až na akcích. Sestavit ji totiž trvá tak hodinu,“ říkal zakládající člen kapely Josef Veverka.

Colorado se vyvinulo ze skupiny Seniors club, Z původních členů zůstal jen kapelník Veverka jeho kamarád Ivan Podešva.

„Loni jsme oslavili dvacet let, ale jinak hrajeme déle. U mě to začalo už před vojnou, když jsem byl ve Zlíně na stavební průmyslovce, tehdy ještě s Wabi Daňkem,“ zavzpomínal čtyřiašedesátiletý Veverka.

Ne jako dechovka

Proč vlastně název Colorado? Hledat spojitost s něčím konkrétním je zbytečné. Zakladatelům se to slovo prostě líbilo. „Dříve jsme taky ještě měli rodinnou kapelu, s manželkou a dvěma dcerami. Ty už jsou dávno dospělé a hrají s námi v Coloradu. Celkem máme šest členů,“ prohlásil muzikant. Písně se snaží pravidelně obměňovat a zpívají je pouze v češtině. Chtějí, aby jim lidé rozuměli. A vybírají zásadně rytmické písničky. „Country jsou písničky, které mají děj. Ne jako dechovka, kde se zpívá jen o frajárečkách, šohajích, zahrádečkách a podobně. A právě proto jsem si dal za úkol, že najdu opravdovou country píseň a složím na ni ze srandy text dechovkový,“ říkal Veverka s úsměvem.

Když slyší melodické tóny, napadne ho, že by je mohli hrát a napíše k nim text. S podobným nápadem přichází i jeho dcery. „Někdy to jde jednoduše. Dělal jsem ale i jednu mexickou píseň a k té mi psaní textu trvali tři měsíce. Pak jsem s radostí všechny obvolával, že už mám hotovo a můžeme ji začít zkoušet,“ vyprávěl kapelník hrající na banjo.

Colorado objíždí průměrně třináct koncertů za rok. Stěžejními akcemi jsou Šiklův mlýn, Jarní Šlapka ve Velkých Pavlovicích, Dřevíkov nebo Burčákové slavnosti v Hustopečích.

„Tam na nás jezdí autobus až z Aše nebo skupina fanoušků z Frýdku-Místku. Je tam malé pódium a lidé jsou blízko nás. Je to hrozně příjemné. Líbí se nám spontánnost, rádi hrajeme do živého obecenstva. Ale nechceme hrávat pravidelně každou sobotu, to by nás pak nebavilo. Takhle je to pro nás vždy příjemná záležitost,“ objasnil vedoucí kapely.

Dokud udrží banjo

V zimě si je občas chodí poslechnout do zkušebny domácí nadšenci. „Mám rád kontakt a vztahy s lidmi. V pauzách si chodím sednout mezi ty, co aspoň trochu znám a povídám si s nimi,“ povídá nejstarší člen kapely.

Věk členů Colorada se pohybuje od osmadvaceti do čtyřiašedesáti let. Hudebníci zpívají a hrají ve stylovém oblečení  některá vystoupení sami provázejí vtipnými příběhy a scénkami. „Kapela by měla mít image, to si jako architekt opravdu hlídám a nikdo mi odporuje. A dokud v rukách udržím banjo, budu hrát,“ dodal Veverka.

Autor: Teraza Hunkařová, Břeclavský deník


 

Country skupina COLORADO zahrála naposled na Jarní Šlapce ve Velkých Pavlovicích

 

Foto © 2014 Karolína Bártová

 

 

 

08-04-20104-BK