Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Putujícím po nové cyklostezce Velké Pavlovice - Bořetice svítilo na cestu listopadové sluníčko

O státním svátku 17. listopadu 2009, zapsaném v kalendáři jako Den boje za svobodu a demokracii kdy si celá Česká republika připomíná dvacáté výročí od začátku Sametové revoluce, byla ve Velkých Pavlovicích slavnostně otevřena nová cyklostezka z Velkých Pavlovic do Bořetic. Finanční prostředky pro realizaci projektu byly získány ze Státního fondu dopravní infrastruktury, Jihomoravského kraje a z rozpočtů obcí Velké Pavlovice a Bořetice.

Významného okamžiku oficiálního uvedení cyklostezky do provozu se zúčastnili poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Ing. Pavel Suchánek, zastupitel Jihomoravského kraje Ing. Jiří Kadrnka, starosta města Velké Pavlovice Ing. Pavel Procházka, starosta obce Bořetic Václav Surman, starosta obce Němčičky Petr Slezák a starosta obce Vrbice Vlastimil Bařina, kteří společně přestřihli stuhu a tím zahájili provoz na cyklostezce. Před samotným aktem slavnostního přestřižení pásky bylo všem budoucím uživatelům, ať už cyklistům, pěším, in-line bruslařům, popřáno mnoho pěkných zážitků z putování modrohorskou krajinou.

Dalšími vzácnými hosty byli zástupci dodavatelské firmy Marcusberg, pan Jan Popovský, který zajišťoval po celou dobu budování cyklostezky stavební dozor a také pan Jiří Janás za Klub českých turistů, jež se se svými kolegy „značkaři“ zasloužil o kvalitní označení nových turistických tras v lokalitě Modrých Hor. Nechyběli ani zastupitelé z Velkých Pavlovic, ale především spousta cyklistů, turistů, dětí a další veřejnost, která si nenechala ujít možnost poprvé se projet nebo projít po nové stezce s kvalitním příjemným povrchem.

Zajímavým zpestřením programu byla výsadba dvou památečních „Třešní přátelství“. Mladé stromky vlastnoručně zasadili do úrodné jihomoravské země starostové projektově partnerských obcí – za V. Pavlovice Ing. Pavel Procházka a za Bořetice Václav Surman. Doufejme, že se stromky dobře ujmou, že budou prospívat, brzy zarodí sladké chutné plody a především, že odolají čím dál častějším nevítaným atakům vandalů.
 
Protože je 17. listopad Dnem studentstva, zapojili se do akce také studenti velkopavlovického gymnázia. Ti připravili na trase nové cyklostezky několik zábavných zastavení pro naše ratolesti. Děti si mohly vyzkoušet svou zručnost, šikovnost a důvtip – to vše samozřejmě odměněno sladkými bonbónky, lízátky a jinými laskominami. 

Přestože neleží rozhledna Slunečná bezprostředně na trase nové cyklostezky, byla zde jedna z nejvýznamnějších a pro mnohé také jedna z nejdelších, zastávek. S jistotou můžeme tvrdit, že těch pár kroků či šlápnutí do pedálů navíc stálo opravdu za to. Pod rozhlednou byla pro návštěvníky připravena pravá moravská zabíjačka, kde nechyběly žádné tradiční lahůdky, jako je kupříkladu ovárek s křenem či teplá zabíjačková polévka. Pro děti zde byly připraveny špekáčky i s opékacími pruty a samozřejmě rozdělaný ohýnek, kde si mohla drobotina lahůdku sama připravit.

Kdo své putování u rozhledny nevzdal a rozhodl se projít stezku celou, zajisté nelitoval. U benzinové stanice Shell nad Bořetice se podávalo výborné svařené víno a také bořetický čokoládový závin. Posledním bodem programu byla prohlídka nového hotelu Modré Hory v Bořeticích, kde bylo možné posedět a také si dát dobrý oběd.

Ačkoliv se po ránu slavnostní den nejevil co se týče počasí příliš optimisticky, opět nás ve finále nenechalo sluníčko na holičkách. Pravou listopadovou mlhu se mu sice úplně rozprášit nepodařilo, ale jak se říká, svítilo o sto šest. V kombinaci s teplotami okolo úctyhodných 15 stupňů vylákalo v průběhu celého dne spousty dalších cyklosturistů, in-line bruslařů, vycházkářů a rodin s dětmi a pejsky.

Premiérový den nové cyklostezky Velké Pavlovice – Bořetice se vydařil k plné spokojenosti téměř pěti stovek účastníků.

 

Fotogalerii ze SLAVNOSTNÍHO OTEVŘENÍ
CYKLOSTEZKY VELKÉ PAVLOVICE - BOŘETICE
otevřete kliknutím na obrázek...

 

Foto © 2009 Ing. Zdeněk Karber

 

17-11-2009