V sobotu 6. července 2019 se již po šesté otevřely brány Ekocentra Trkmanka příznivcům Velkopavlovického meruňkobraní. Letošní ročník byl výjimečný hned z několika pohledů.
Tzvanou "třešničkou na dortu" bylo představení prvního meruňkového sektu kvašeného klasickou metodou v láhvi. První meruňkový sekt vyrobil místní vinař Pavel Lacina. Premiérový meruňkový křest požehnal páter Mgr. Tomáš Caha a následně proběhla dražba této láhve.
Láhev se podařilo vydražit za 31.500 Kč a výtěžek z dražby si převzal pan Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc. pro družení šance při Fakultní nemocnici Olomouc. Členové sdružení Šance jsou oporou onkologicky nemocným dětem a jejich rodinám. Vedou například registr dárců kostní dřeně nebo organizují ozdravné pobyty.
Další láhev meruňkového sektu byla poprvé otevřena tzv. sabráží. Meruňkový sekt mohli návštěvníci ochutnat na stanovišti "marhulove" společně s meruňkovým vínem.
Letošní ročník byl výjimečný také tím, že jsme rozšířili areál a ze zámeckého nádvoří jsme poskytli návštěvníkům také sousední podzámčí, s navýšením i zázemí toalet.
Klasické tradiční pochutiny s meruňkami doplnily domácí beleše s meruňkovou marmeládou. V pátek se na ekocentru podařilo uvařit rekordních 1.976 kousků kynutých meruňkových knedlíků – u nás řečených gulí, které se v sobotu podávaly se sladkou opraženou strouhankou polité rozpuštěným máslem.
Na stanovištích na nádvoří byly k ochutnání tlačené koláče nebo kostka z listového těsta s pudinkem a meruňkou z Pekařství Pešák & Křivka, gule s meruňkou a strouhankou, smažené meruňky, ve výstavním sálku kynulo těsto a přímo na místě smažily zručné hospodyňky domácí beleše. V podzámčí šikovní kuchaři uvařili tři zabijačkové kotle meruňkové guláše, po kterém se jako obvykle zaprášilo. Někdo si byl prý i třikrát. Jídlo doplnila douzovaná cigára na meruňkách a dva výčepy s vychlazeným pivečkem a bezovkou.
Zpestřením sobotního programu bylo umění sabráže s nejrůznějšími předměty s Ing. Mgr. Martinem Prokešem ze společnosti PROQIN.
Tradiční soutěž v pojídání meruněk pro dospělé jsme na čas změnili na pojídání belešů s meruňkovou marmeládou a známý jedlík, vítěz předchozích ročníků, doplnil tuto soutěž o podmáslí s meruňkami. Soutěžící byli neuvěřitelní, kousky belešů zapíjené podmáslím pomalu klouzaly do krků a dle očekávaní pan Jaroslav Němec svá předchozí vítězství i při této soutěži obhájil. Na vítěze čekal krásný dárek – láhev meruňkového sektu, za druhé a třetí místo si stříbrný a bronzový borec odnesl láhev vína místních vinařů.
Dětská soutěž v pojídání meruněk v syrovém stavu byla veselá. Do klání se přihlásilo osm dětí, které měly za úkol spořádat na čas osm půlek meruněk. Každý soutěžící dostal nakonec malou pozornost, takže vlastně vyhrál každý a navíc, jako bonus, do sebe dostal notnou dávku vitamínů.
V rámci projektu probíhala prezentace projektu "Sysli pro krajinu, krajina pro sysly" se živým syslem, s exkurzemi za sysly v místních lokalitách se společností Alka Wildlife.
O ozvučení a moderování celé akce se jako vždy postaral zkušený DJ Tony Schӓffer a o příjemnou hudební kulisu místní cimbálová muzika Vinica. Jarmark v letošním roce doplnil prodejem čerstvých meruněk místní sadař Jan Krejčiřík.
Poděkování patří Městu Velké Pavlovice, SDH Velké Pavlovice a Obci Bořetice za podporu při pořádání, zapůjčení vybavení a hlavně stanů. Ekocentrum Trkmanka bohužel o svůj stan přišlo při velké bouřce a návštěvníci by se nám při tak krásném, ale horkém, počasí bez stanů dozajista uvařili - jako meruňkové knedlíky :-)!
Velké poděkování patří zaměstnancům města, kolegům z ekocentra, jejich rodinným příslušníkům a všem dobrovolníkům, kteří nám pomáhají.
Děkujeme i Vám návštěvníci a těšíme se za rok na viděnou!
VELKOPAVLOVICKÉ MERUŇKOBRANÍ 2019, IV. ročník
Text: Bc. Zita Dvořáková, MSc, ředitelka Ekocentra Trkmanka Velké Pavlovice / Foto: Oldřich Otáhal / 11.7.2019