Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 700/40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

PRVNÍ LINIE - FRONT LINE

Tak se nazývá výstava instalovaná v Centru současného umění DOX v Praze, jejíž součástí jsou fragmenty osobních příběhů veteránů Velké války. Výstava má připomenout neblahé výročí našich dějin a to 100 let od vypuknutí 1. světové války, které se dovrší dne 28. července 2014.

Je zde představeno celkem 20 skutečných osudů českých vojáků bojujících v 1. světové válce, jsou zde vystaveny vzácné a jedinečné relikvie. Unikátní válečné deníky, fotografie, lístky polní pošty atd., které byly shromážděny v otevřené výzvě vyhlášené Českou televizí v rámci příprav dokumentárního cyklu Raport o Velké válce.

Každý z vystavených veteránů má na stěně výstavního sálu svůj vyhrazený prostor, kde je jako dominanta umístěna ve tvaru medailonku jeho fotografie a pod ní stručná charakteristika jeho příběhu z válečného období. V tomto vyhrazeném prostoru jsou dále umístěny relikvie z jeho pozůstalosti.

Na této výstavě jsou představeni i dva veteráni, rodáci z našeho města Velkých Pavlovic. Je to pan Josef Benda a pan František Seďa. Relikvie pana Bendy sestávají z fotografií a lístků polní pošty, navíc je zde ještě umístěno audiovizuální zařízení, kde se promítají záběry z diskusního setkání jeho vnuka pana Zdeňka Hercoga, které se uskutečnilo v roce 2013 v rámci příprav dokumentárního cyklu Raport o Velké válce.

Relikvie z pozůstalosti pana Sedi sestávají z lístků polní pošty, kde formou selektivního výběru bylo z celkového rozsáhlého množství korespondence přesahující počet 300 ks vybráno 18 ks. Dále jsou zde vystaveny originály fotografií jeho dětí: syna Petra, který v této válce padl ve věku 21 let, a jeho dvou dcer, Anežky a Františky, (každá je na fotografii i se svým budoucím manželem), které po celou dobu jeho nepřítomnosti, spolu s jeho manželkou Cecílií a pod jeho vedením na dálku, hospodařily. Dále je zde v tzv. čtenářském koutku umístěn k volnému nahlédnutí přepis jeho válečného deníku i s příslušnými poznámkami a komentářem.

Výstava PRVNÍ LINIE byla zahájena ve středu 11. června a potrvá do 22. září 2014.

Vernisáže se účastnily i význačné osoby naší politické scény, zastoupené panem Karlem Schwarzenbergem.

Ing. Ludmila Dvořáková


 

Více o výstavě PRVNÍ LINIE na
* http://www.dox.cz/cs/vystavy/prvni-linie

 

Foto © Jan Slavík

 

 

 

17-06-2014-BK