Menu
Městský úřad Velké Pavlovice Náměstí 9. května 40, 691 06  Velké Pavlovice tel: +420 519 428 101, e-mail: podatelna@velke-pavlovice.cz
Rozhledna - obrázek v záhlaví
Meruňky - obrázek v záhlaví
Víno - obrázek v záhlaví
Kostel - obrázek v záhlaví
Hody - obrázek v záhlaví
Sad - obrázek v záhlaví

Prvňáčky pasoval Král knih na čtenáře

Už neodmyslitelně patří k naší knihovně tradice, na kterou jsou v červnu pozváni všichni prvňáčci z naší základní školy. Protože na konci svého prvního školního roku už umí hezky číst a poznají většinu písmen, je akorát tak čas pasovat je na čtenáře. 

Ani letos nechyběly tři královské úkoly, při jejichž plnění musí děti dokázat, že psaní i čtení opravdu zvládají, a to ne pouze teoreticky, ale i v praxi. Úkoly jim přišel zadat samotný Král knih, který správnost úkolů také i osobně kontroloval. 

Jako první měly děti za úkol sestavit své jméno. Musely vyhledat ta správná písmenka, která jim do jména a příjmení patří a poté je správně nalepit. Druhý úkol prověřil nejen jejich znalost pohádek, ale hlavně schopnost psaní. 

Ve třetím, nejtěžším úkole měly vyhledat předem určené knihy, vytáhnout je z regálu a přinést knihovnici. Protože všichni prvňáčci dávali pozor, když jim bylo vysvětleno, podle čeho jsou knihy v knihovně seřazeny a k čemu slouží barvy na knihách, nebyl to tak těžký úkol, jak si zpočátku mysleli.

Poté, co všechny úkoly zvládli, jak jinak než na jedničku, a ukázali, že umí nejen psát a číst, ale také že umí svým spolužákům a spolužačkám podat i pomocnou ruku, mohli být děti pasovány Králem knih na čtenáře knihovny. Při tomto slavnostním aktu nechyběl ani slib čtenáře, už tradiční šerpa Už jsem čtenář, diplom na památku a samozřejmě dárek v podobě knihy, za které vděčíme spolku DOMINO při ZŠ V. Pavlovice, díky kterému můžeme pořádat tuto akci a u dětí podporovat zájem o knihy a čtení.

Jsem moc ráda, že jsme se konečně po dvou provizorních letech mohli s touto krásnou tradicí vrátit tam kam patří, a to do prostoru knihovny, tedy mezi tisíce knih, které jsou přístupné úplně pro všechny. Tedy i dětem, které dělají první krůčky ke knihám a lásce ke čtení, které se snad stanou pevnými pravidelnými kroky. Protože nezapomínejte na jedno velké moudro: „Z dítěte, které čte, vyroste dospělý, který myslí.“ 

Městská knihovna * Pasování prvňáčků na čtenáře - školní rok 2021/2022

Text: Lucie Gawlová, knihovnice Městské knihovny Velké Pavlovice / Foto: Věra Procingerová a Karolína Bártová / 13.6.2022